Křen – ideální potrava pro zdraví mozku, srdce i kostí

Křen patří mezi další zeleninu, u které platí, že jídlo může být i lék. Obsahuje silné sloučeniny, které pomáhají tělu v obraně před chronickými nemocemi.

i Zdroj fotografie: Fooding Around / Creative Commons / CC BY 2.0
                   

Křen je známý po celém světě a používá se po tisíce let. Je to kořenová zelenina, kterou poznáte podle charakteristické štiplavé chutě a výrazné vůně, která dokáže vehnat slzy do očí. Používá se hlavně jako koření, lidová medicína ho však využívá také pro léčebné účely. Dietetička Lizzie Streit vidí hlavní přínosy křenu v antibakteriálních a protirakovinných účincích. Umí toho ale více.

Křen zlepšuje mozkové funkce

Křen obsahuje velké množství vitamínů ze skupiny B, které jsou nezbytné pro správné fungování vašeho mozku a celého nervového systému. Podle vědecké studie má dokonce velký potenciál vás ochránit před nemocemi mozku, které jsou charakterizované postupnou ztrátou struktury a funkce neuronů. To znamená, že křen poskytuje ochranu před roztroušenou sklerózou, Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou nemocí a dalšími neurodegenerativními onemocněními.

Srdce a cévy jako křen

Některé látky obsažené v křenu vám mohou pomoci snižovat krevní tlak a chránit vás před vznikem krevních sraženin. Zároveň má blahodárný vliv na cévy, kterým dodává potřebnou elasticitu a pečuje o jejich povrch. Tím snižuje riziko mrtvice a infarktu.

Recept na pročištění krevního oběhu

Na tento recept využijete listy křenu. Na 500 ml vodky budete potřebovat 1 polévkovou lžíci sušených a nadrcených listů křenu, pár vlašských ořechů, 1 červenou papriku a špetku piniových oříšků. Naložte ingredience do vodky a nechte stát 10 dní na tmavém místě. Poté užívejte 30 kapek po dobu třiceti dnů.

Strouhaná hromádka křenu se struhadlem a plaveckými brýlemi proti pálení očí iZdroj fotografie: Pixabay

Křen jako pomocník při revmatismu

Lidová medicína doporučuje křen také lidem s revmatismem a dnou ke zlepšení stavu a zmírnění příznaků. Do šálku horkého mléka si přidejte dvě lžičky jemně nasekaného křenu a pijte jednou až dvakrát denně na lačný žaludek. Po třech týdnech by měly přijít očekávané změny. Na dnu také funguje nápoj z bobkových listů.

V jaké úpravě nejraději jíte křen?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům