5 úžasných účinků česneku na zdraví, které vás přesvědčí jíst ho pravidelně

Máte rádi česnek, nebo vám nevoní? Možná byste měli negativní postoj přehodnotit, protože léčivé účinky česneku na zdraví jsou opravdu velké a podložené výzkumem.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Česnek by neměl chybět v žádné kuchyni. Jeho chuť a vůně je výrazná a charakteristická. Ale co teprve jeho vyhlášené účinky na zdraví. Česnek se používal už ve starověku jako lék na mnohá onemocnění. Jelikož moderní doba má tendence všechno zkoumat a dokládat, podrobila výzkumu také účinky česneku. Jak to dopadlo? Jeho účinky na zdraví byly potvrzeny. Není divu, že dietoložka Amy Richter, která se mimo jiné věnuje řešení akné skrze stravu, česnek velmi doporučuje.

Co obsahuje česnek

Česnek (Allium) pochází z čeledi amarylkovitých a je příbuzný s cibulí, šalotkou a pórkem. Jeho charakteristickou vůni způsobuje obsah síry, která zodpovídá za mnoho pozitivních účinků na zdraví. Mezi další z hlavních sloučenin patří allicin, diallyl disulfid a s-allyl cystein. Česnek jako takový obsahuje málo kalorií, a kromě dalších živin je bohatý na vitamín C, B6 a mangan.

Pět úžasných účinků česneku na zdraví

Vědci prokázali účinky česneku na zdraví mnoha výzkumy. Jestli ho ještě v jídelníčku nemáte, pak byste ho určitě měli zařadit. Můžete ho jíst dokonce jen tak. Lidoví léčitelé dokonce doporučují česnek po ránu cucat. A pak si čistit zuby, žvýkat snítku petržele, přebít zápach z úst tím nebo oním. Nebo můžete stroužek spolknout. Pravou je, že sníst ho jen tak, nemusí všem dělat dobře na žaludek. Mnohem lepší je ho zařadit jako přísadu při přípravě jídel, potřít jím topinku z chleba nebo si ho koupit v tabletách jako doplněk stravy. Proč se to vyplatí, se podívejte sami.

1. Pomáhá zkrátit nemoci a zlepšuje imunitu

Česnek vás dokáže ochránit před nemocemi. Hovoříme teď o chřipce a běžném nachlazení. Česnekové doplňky stravy se doporučují pro posilování imunitního systému. Jedna studie dokonce zjistila, že denní příjem česneku dokáže zkrátit dobu nachlazení. Důkazů sice stále není dostatek, ale pokud se chcete rychle zbavit rýmy a bolesti v krku, určitě ho můžete vyzkoušet.

iZdroj fotografie: Pixabay

2. Snižuje krevní tlak

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je jeden z faktorů, který vede k vážným kardiovaskulárním onemocněním. Ne nadarmo se mu říká tichý zabiják. Přitom pomoc máte přímo před nosem a mnohým z vás roste na zahradě. Ano, je to česnek, který dokáže snižovat tlak. Studie na lidech dokázaly, že se česnek může rovnat účinkům některých léků na snižování krevního tlaku. Dávky česneku ovšem musí být dost vysoké, přibližně čtyři stroužky česneku denně.

3. Snižuje cholesterol

U srdečních onemocnění ještě chvíli zůstaneme. Česnek má totiž blahodárný vliv na cholesterol. Jeho pravidelnou konzumací se vám upraví hladina celkového cholesterolu a sníží se hodnoty LDL (zlého) cholesterolu. Nejvyšší čas přidat ho do stravy, máte-li zvýšený cholesterol. Možná se vám díky němu podaří předejít závažným onemocněním. To je dobrý důvod hned jeden stroužek sníst, ne?

4. Pomáhá předcházet Alzheimerově demenci

Česnek překypuje antioxidanty, které mají pozitivní vliv na mozkové buňky a imunitní systém. Antioxidanty totiž v těle podporují hojivé procesy a chrání buňky před poškozením. Společně se snižováním krevního tlaku a cholesterolu ve výsledku snižují také riziko mozkových onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Tak slupněte další stroužek.

5. Pomáhá při detoxikaci

Lidové léčitelství vám pro detoxikaci jako první doporučí (kromě klystýru) česnek. Tentokrát se ani moc nemýlí, konzumace vysokých dávek česneku může skutečně pomoci detoxikovat tělo od těžkých kovů. Existuje studie, která prokázala, že česnek významně snižuje toxicitu olova v těle a pomáhá odstraňovat také její příznaky – bolesti hlavy a vysoký krevní tlak. Dejte česneku šanci, kromě všeho má antibakteriální účinky, takže očista těla nebude marná. A bude to příjemnější než klystýr.

Zdroj: Healthline

A co vy? Jíte pravidelně česnek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články