Lněný olej podá pomocnou ruku při zácpě a průjmu, může však i podpořit zdraví srdce

Lněný olej nabízí řadu zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Stačí jej zařadit do svého pravidelného jídelníčku a brzy se budete moci těšit z mnoha pozitivních změn.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Lněný olej je velmi užitečný potravina, která nabízí řadu zdravotních přínosů pro lidské tělo a pomáhá jej chránit před nemocemi. Jeho pravidelná konzumace podle lékařky Rachael Ajmera podporuje funkci mozku, pomáhá střevům, pečuje o oběhový systém a dokonce také chrání před rakovinou. Za tuto mimořádnou sílu vděčí především mastným kyselinám omega-3 a omega-6, které jsou pro zdraví organismu neocenitelné, a také antioxidantům. Abyste mohli těžit ze všech jeho vlastností, je dobré zařadit jej do svého každodenního jídelníčku. 

1) Zdravotní účinky lněného oleje

Lněný olej nabízí nespočet zdraví prospěšných vlastností, za které vděčí především lněným semínkům, z nichž se vyrábí. Právě díky nim je bohatým zdrojem vlákniny, vitamínů E a A, které jsou silnými antioxidanty, a také omega-3 a omega-6 mastných kyselin – ty jsou nezbytné pro udržení dobrého krevního oběhu a mozkových funkcí, jako je zejména paměť. Nejlépe uděláte, když si tento produkt začnete přidávat například do salátů nebo sendvičů, čímž navíc pokrmy skvěle dochutíte. Nikdy byste však na něm neměli smažit.

2) Podporuje mozek

Pravidelná konzumace lněného oleje má velmi pozitivní vliv na paměť, schopnost koncentrace a další kognitivní funkce. Stejně tak snižuje riziko závažných neurologických onemocnění, včetně Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy choroby a také demence. Tyto účinky nabízí především díky obsahu omega mastných kyselin, které výrazně podporují mozek jako orgán a chrání jej před poškozením. Kromě toho se lněný olej postará také o to, aby vaše nálada zůstala pozitivní a ochrání vás před depresemi. 

3) Snížení cholesterolu v krvi

Po lněném oleji by měli sáhnout především ti, kteří mají problém s příliš vysokou hladinou špatného cholesterolu. Díky obsahu omega-3 a omega-6 mastných kyselin a také rostlinným sterolům totiž pomáhá výrazně snižovat jeho hladinu – to především proto, že tyto složky brání jeho vstřebávání ve střevech. Je důležité brát na vědomí, že tento faktor může vést k řadě nebezpečných problémů a vzniku závažných onemocnění, jako je například ischemická choroba srdeční nebo také ateroskleróza. 

Doktor drží srdce iZdroj fotografie: Freepik
Lněný olej pomáhá snižovat vysoký cholesterol v krvi

4) Zvyšuje metabolismus a vyživuje pokožku

Po lněném oleji se vyplatí sáhnout také v případě, pokud se chcete zbavit přebytečných kilogramů. Obsažené mastné kyseliny totiž výrazně podporují spalování tuků a zrychlují metabolismus, díky čemuž umožňují tělu rychleji se zbavit nepotřebných produktů látkové výměny – to také znamená, že je velkým pomocníkem pro játra. Stejně tak vám toto skvělé přírodní léčivo pomůže vyživit pokožku, neboť obsahuje vitamín E. Ten disponuje silnými antioxidačními účinky, které ji udržují pružnou a dodávají jí lesk. 

5) Pomáhá v boji proti rakovině

Lněný olej je podle některých odborníků také účinnou zbraní v boji proti rakovině. Jeho pravidelná konzumace nabízí zejména nižší riziko vzniku rakoviny prsu, vaječníků, dělohy a prostaty – je ovšem důležité poznamenat, že vědci vyžadují provedení dalších studií, které by tuto skutečnost mohly potvrdit. V současné době však již existují určité důkazy, které skutečně podporují tento přínos produktu (osvědčil se i v pokročilém stádiu onemocnění). 

Jak často používáte lněný olej vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články