Máte doma mléko? Pak máte po ruce jeden z nejlepších léků, stačí ho jen správně použít

Mléko je jednou z nejstarších a nejprospěšnějších potravin. Má dobrý vliv na svaly, kosti i pokožku. Užívat jej můžete jak vnitřně, tak i ve formě obkladů či lázní.

mléko i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mléko je jednou z nejlépe dostupných surovin, které má doma po ruce téměř každý. Málokdo už však ví, že mléko má mnoho zdravotních výhod. A nejedná se jen o zdroj vápníku, mléko obsahuje celou řadu živin a prospěšných látek, může vám tak pomoci s mnoha rozdílnými problémy.

Mléko má neskutečné množství výhod

Přínosy mléka jsme již na JakZdravě rozebírali hned v několika ohledech. Je prospěšné zevnitř i zvenku. Nutriční specialistka Jillian Kubala, MS, RD vyzdvihuje zejména tyto pozitivní vlastnosti mléka: 

  • Obsahuje široké spektrum živin: Mléko je jednou z nejvšestrannějších potravin, a to díky širokému spektru živin, které obsahuje. Jsou to vitamíny, minerály, proteiny, zdravé tuky i antioxidanty. 
  • Je skvělým zdrojem bílkovin: Mléko obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, je tedy vynikajícím zdrojem proteinu. Konzumace mléka tak pomáhá snížit ztrátu svalové hmoty spojenou s věkem a podporuje opravu svalů po cvičení.
  • Podporuje zdraví zubů a kostí: Další výhodou mléka je jeho pozitivní vliv na zdraví kostí. Obsahuje vápník, vitamín D, fosfor a hořčík, které jsou pro zdravé kosti klíčové. Pravidelná konzumace mléka a mléčných výrobků může dokonce předcházet osteoporóze a snížit riziko zlomenin.
  • Pomáhá udržet zdravou váhu: Pravidelná konzumace mléka může také předejít přírůstku váhy. Zdravé tuky obsažené v mléce totiž pomáhají udržet pocit sytosti, vy tak nebudete mít takovou potřebu se následně přejídat.
Dva šálky zlatého mléka na talířku iZdroj fotografie: Freepik
Můžete si připravit i zlaté mléko, které nabízí další léčebné možnosti

Mléko můžete využít i jinak

Kromě konzumace mléka jako takového můžete mléko využít i při péči o pleť a dokonce jej využít i jako prostředek k odstranění kožních problémů. Osvědčilo se při léčbě akné či ekzémů, a pokud si připravíte jednoduchou nožní lázeň, můžete se zbavit i plísní na nohách. Mléko a jedlá soda totiž, jak potvrzují odborníci z Healthline, dezinfikují a pomáhají při kožních onemocněních, obzvláště těch svědivých. Stačí smíchat teplé mléko s jedlou sodou a večer si do této lázně na 15 minut namočit nohy. Opakujte denně až do odeznění potíží. 

Blahodárná kurkuma – přírodní prostředek pro regeneraci a léčbu mozkových buněk. Poradí si i s Alzheimerem

Mléko můžete kombinovat i s jinými surovinami, kromě již zmiňované sody doporučujeme také kurkumu. Jak jsme na JakZdravě již podrobně vysvětlovali, výsledné zlaté mléko přináší celou řadu dalších zdravotních výhod. 

Jaké další využití jste pro mléko našli vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články