Přílišné solení má výrazný vliv na předčasné úmrtí –⁠ ohrožuje žaludek i srdce. Jak její příjem přiměřeně snížit?

Nadměrná konzumace soli má mnoho negativních dopadů na náš organismus. Snižte příjem soli a snížíte krevní tlak i riziko rakoviny žaludku. Máme pro vás tipy, jak na to.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sůl je ve zdravé míře pro správné fungování našeho organismu nezbytná. Dle Miho Hatanaky, renomované výživové poradkyně, je velmi důležitá nejen pro optimální funkci svalů a nervů, ale také pomáhá tělu udržovat správnou rovnováhu vody a minerálů. Pokud ale přijímáme nadbytek soli, „může to mít nepříjemné krátkodobé i dlouhodobé dopady,“ dodává.

Jaké jsou negativní dopady přehnané konzumace soli

Přílišná konzumace soli najednou, ať už v jednom jídle nebo v průběhu celého dne, může mít několik krátkodobých následků. Dlouhodobá konzumace nadbytku soli pak může způsobit řadu závažných zdravotních problémů.

Krátkodobé účinky nadměrné konzumace soli

  • Zadržování vody. Jednou z funkcí ledvin je to, že se snaží udržet určitý poměr sodíku a vody v těle. Za tímto účelem zadržují přebytečnou vodu, aby nadbytek soli a sodíku v ní obsaženého kompenzovaly. Toto zvýšené zadržování vody může mít za následek otoky, zejména rukou a nohou, ale může také zapříčinit zvýšenou tělesnou hmotnost.
  • Zvýšení krevního tlaku. Jídlo bohaté na sůl může způsobit i větší průtok krve cévami a tepnami. To může vést k dočasnému zvýšení krevního tlaku. Nemusí se to ale projevit u každého. Výzkumy například naznačují, že u lidí, kteří jsou vůči soli odolní, nemusí ke zvýšení krevního tlaku po jídle bohatém na sůl dojít.
  • Intenzivní žízeň. Konzumace nadbytku soli může rovněž způsobit sucho v ústech nebo pocit velké žízně. Žízeň je pak způsobem, kterým se vaše tělo snaží upravit poměr sodíku a vody.
iZdroj fotografie: Pixabay

Dlouhodobé účinky nadměrné konzumace soli

  • Způsobuje hypertenzi. Výzkum z roku 2019 potvrdil, že strava bohatá na sůl výrazně zvyšuje krevní tlak a že snížení obsahu soli ve stravě může pomoci snížit hladinu krevního tlaku. Z této studie navíc vyplynulo, že tyto účinky jsou výrazně silnější u osob citlivých na sůl než u osob, které na sůl citlivé nejsou. Obezita a stárnutí rovněž zesilují účinky stravy bohaté na sůl na zvyšování krevního tlaku.
  • Zvyšuje riziko rakoviny žaludku. Několik studií spojuje stravu s vysokým obsahem soli s vyšším rizikem rakoviny žaludku. Mechanismus účinku soli na rakovinu žaludku není zcela objasněn. Odborníci se však domnívají, že strava bohatá na sůl může způsobit větší náchylnost k rakovině žaludku, protože způsobuje vředy nebo zánět žaludeční sliznice.
  • Podílí se na vyšším riziku srdečních onemocnění a předčasného úmrtí – některé studie naznačují, že nadbytek soli způsobuje zvýšení krevního tlaku a kornatění cév a tepen. Tyto změny mohou mít za následek vyšší riziko srdečních onemocnění a předčasné úmrtí.

Jak snížit každodenní příjem soli

Vzhledem k tomu, že krevní tlak s věkem stoupá, je sledování příjmu sodíku s každým přibývajícím rokem stále důležitější. Máme pro vás hned 6 tipů, jak příjem soli snížit a nadbytku soli v organismu se vyhnout.

  • Čtěte etikety na potravinách a hledejte informace o množství obsaženého sodíku či přidané soli. 
  • Připravujte si jídla sami (a omezte množství soli v receptech).
  • Kupujte čerstvé maso, ovoce a zeleninu spíše než konzervované či jinak zpracované potraviny.
  • Konzervované potraviny obsahující sodík (např. fazole, tuňáka a zeleninu) oplachujte.
  • Přidávejte do jídla koření. Místo soli vyzkoušejte koriandr, černý pepř, muškátový oříšek, petržel, kmín, zázvor, rozmarýn, majoránku, tymián, estragon, česnekový nebo cibulový prášek, bobkový list, oregano, suchou hořčici nebo kopr.
  • Zmenšete velikost porcí; méně jídla znamená méně sodíku.

Jakým způsobem si hlídáte množství soli vy?

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články