Neexistuje větší posilovač srdce než tato potravina. Najít ji může venku úplně každý

Mnoho lidí používá žaludy spíše jako dekoraci do domácnosti. Tyto úžasné plody však nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské tělo.

Žaludy na větvičce dubu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ačkoli by to ne každý řekl, žaludy patří mezi velmi zdravé plody, které můžete přidat do svých koláčů, zmrzlin, salátů a klidně také masných jídel. Tyto lesní poklady jsou plné zdraví prospěšných sloučenin a jejich pravidelná konzumace je spojována s řadou benefitů pro lidské tělo, jako je například ochrana srdce před nebezpečnými nemocemi a podpora stavu pokožky, vlasů a nehtů. Je ovšem podle lékařky Makayla Meixner důležité, abyste si je před konzumací správně připravili, protože obsahují i taniny, které způsobují kontraindikace. 

Žaludy nabízí řadu zdravotních přínosů

V dřívějších dobách konzumovali žaludy především nevolníci, kteří trpěli hladem a potřebovali získat zdroj živin. Poté se na ně ale bohužel zapomnělo, což je velká škoda, neboť jsou spojovány s řadou zdravotních benefitů. Stejně jako brambory například obsahují podstatné množství škrobu, ale také rostlinné oleje, sacharidy, tuky a bílkoviny, vitamíny skupiny B, vápník, měď, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík a další minerály. Právě díky těmto účinným látkám pomáhají při průjmu, žaludečních problémech a působí protizánětlivě. 

Stejně tak jsou dobrým zdrojem vitamínu E, kvercetinu a katechinu, což jsou velmi užitečné antioxidanty, které chrání tělo před škodlivými účinky volných radikálů, snižují riziko vzniku rakoviny (zejména rakoviny prostaty a tlustého střeva) a výrazně oddalují proces stárnutí celého organismu. Kromě toho pak pravidelná konzumace těchto plodů velmi dobře pomáhá čistit tělo od plísní a bakterií a stimulovat tvorbu kolagenu, díky čemuž podle serveru OrganicFacts učiní vaši pokožku opět krásně zářivou a pružnou. 

Čínský zázrak jménem bobule goji v Česku moc lidí zatím nezná. Zpomalují však stárnutí a zhoršování zraku

Je třeba si je vždy správně připravit 

Žaludy můžete přidat do svých jídel a nápojů. Plody lze například zužitkovat při přípravě mouky, kávy, omáček, drobenky nebo také různých tinktur. Je ovšem důležité, abyste na to šli vždy správně, protože zasyrova obsahují taniny (zejména dub letní a dub zimní). Ty jsou velmi trpké, a navíc mohou mít vážné vedlejší účinky. Naštěstí se jich však můžete velmi snadno zbavit, a to například delším promýváním a máčením ve vodě, přibližně po dobu 48 hodin. Během procesu byste měli alespoň 6krát vyměnit vodu, dokud nebude úplně čirá. 

žaludy na větvičce iZdroj fotografie: Pixabay
Žaludy nabízí řadu zdravotních přínosů

Pokud chcete, můžete si také z žaludů připravit mouku. Postup je velmi jednoduchý, stačí žaludy důkladně spařit, oloupat a pořádně omýt ve čtyřech až šesti várkách vřelé vody. Vždy je nechte máčet asi půl hodiny a postup opakujte, dokud voda neztratí hnědou barvu. Potom žaludy usušte a na pánvi opatrně upražte dohněda. Nyní je pomelte v mlýnku na kávu a můžete začít používat pro jakékoli účely, například přípravu placek, koláčů nebo dokonce i chleba. Jedná se o bezlepkovou směs, kterou ocení naprosto každý kuchař či kuchařka.  

5 příznaků nedostatku hořčíku, jejichž ignorace ohrožuje zdraví

Ochrání vaše srdce a nervový systém 

Tyto lesní plody jistě ocení také každý pacient trpící kardiovaskulárními onemocněními, a to zejména díky obsahu hořčíku. Tento minerál je znám pro svou schopnost posilovat srdeční sval a regulovat krevní tlak, což jsou zásadní faktory pro zdravé srdce a krevní oběh. Kromě toho pak mají díky vitamínu B12 velmi pozitivní vliv na nervový systém, a to zejména co se týče lepších kognitivních funkcí, snížení deprese a poruch nálady. Na webu JakZdravě jsme také již dříve psali o zdravotních přínosech nedoceněného zázraku přírody jménem hloh

Jak často jíte žaludy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články