Bolesti hlavy, zažloutlá pokožka, únava: Jde o projevy onemocnění jater

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději rychle vyhledejte lékaře. Mohlo by se totiž jednat o typické příznaky onemocnění jater.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů těla, a proto je nutné dbát na jejich zdraví. V opačném případě by totiž mohlo dojít k jejich poškození nebo ještě hůř onemocnění, které často vyžaduje dlouhou léčbu a může se vážně podepsat na životě jedince. Jak proto uvádí lékař Youssef (Joe) Soliman, pokud byste na sobě rozpoznali jeho příznaky, měli byste co nejrychleji zavítat k odborníkovi a začít s vhodnou léčbou. 

Typické příznaky onemocnění jater 

Mezi typické příznaky nemocných jater patří zejména zežloutnutí pokožky, což svědčí o tom, že játra nedokáží odfiltrovat nebezpečné toxiny. V důsledku pak dochází k jejich hromadění, a to včetně bilirubinu, který způsobuje toto zabarvení. Nejčastěji postiženými oblastmi bývají zejména nehty a konečky prstů na rukou či nohou – v některých případech pak mohou pacienti pocítit také zabarvení očního bělma či celé pleti. 

Játra iZdroj: Depositphotos
Onemocnění jater se může na těle projevit řadou nepříjemných příznaků

Dalším příznakem onemocnění jater je změna barvy moči. Ta je v tomto případě tmavá, přičemž občas ji doplňuje pěna a štiplavý pocit při močení. Jak také uvádí server MayoClinicobjevit se může i příliš světlá nebo řídká stolice, časté nadýmání a nafouklé břicho. Tyto změny již mohou svědčit o selhávajících játrech, a proto je nutné konat ihned. 

5 zlatých pravidel, jak pečovat o svá játra: Věnujte jim trochu potřebné pozornosti a udržte je v dobré kondici

Bolesti a žaludeční reflux 

Pozor byste si měli dát také v případě, pokud začnete pociťovat bolesti v oblasti břicha nebo prudké křeče v žaludku. I v tomto případě se může jednat o onemocnění jater a bolest bývá nejčastěji na pravé straně těla, kde se tento důležitý orgán nachází. V neposlední řadě se může objevit žaludeční reflux kyseliny, chronická únava, úzkosti a deprese či letargie. Na webu JakZdravě jsme také psali o potravině, která detoxikuje játra

Jak chráníte své játra před nemocemi vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články