Rychle si běžte natrhat pampelišky: Každý ví, že jde o jeden z nejlepších přírodních léků

Pampeliška je velmi vytrvalá rostlina, proslulá svou houževnatostí. Nacpe se i do prasklin mezi asfalt. Svou vitalitu a energii vám může předat v nejrůznějších formách.

Pampelišky vedle hrnku s pampeliškovým čajem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pampeliška není obyčejný plevel, s jehož kořenem bojují všichni zahradníci, aby ho vytrhli ze země a zahodili pryč. To je ale škoda, protože pampeliška je léčivá rostlina, které dokáže vyléčit mnoho nemocí a v rámci prevence ochrání vaše zdraví. Dá se používat také zevně pro zlepšení zdraví pokožky a pro léčbu kožních nemocí.

Jak používat pampelišku

Pampelišku, jak radí web BabičkineRady, můžete nakrájet do salátů, připravit si z ní čaj nebo si z ní připravit šťávu a tu přidávat do pokrmů či nápojů, kávy, vína nebo rovnou můžete sáhnout po extraktu z pampeliškového kořene. Jaký přípravek použijete, je čistě na vás. Léčivá síla pampelišky je obsažena ve všech.

Účinky pampelišky na zdraví

Jak naše redakce již psala, pampeliška má pozitivní vliv na pokožku. Má ale vliv na všechny vnitřní orgány, na které si jen vzpomenete. Podporuje produkci žaludečních šťáv, čímž stimuluje chuť k jídlu a preventivně působí proti žaludečním křečím. Stejně tak podporuje produkci žluči v játrech, čímž zlepšuje metabolismus tuků. Je vhodná při zánětu jater, žlučníkových kamenech i jaterní cirhóze.

Pampelišky mohou užívat i cukrovkáři. Extrakt z kořene či pampeliškový čaj užívaný pravidelně dokáže regulovat hladinu cukru v krvi. Její kořen posiluje ledviny, slinivku, játra, slezinu, střeva a žaludek, a pomáhá detoxikovat organismus. Působí na močové cesty jako diuretikum bez toho, aby odstranila z těla důležité minerály, takže pomáhá při infekcích močových cest. Pokud hledáte jednoduché způsoby pro detoxikaci, nezapomeňte na červenou řepu, o které jsme na JakZdravě již psali.

Pampeliška roste ze suché země iZdroj fotografie: Freepik
Pampelišky jsou známé svou houževnatostí a vůlí růst i na méně hostinných místech.

Recept na čaj z kořene pampelišky

Co budete potřebovat?

  • Kořen pampelišky sbíraný před jarním kvetením
  • a vodu.

Čas natrhat pampelišky: Čaj z nich podpoří zdraví jater i zažívacího ústrojí

Postup přípravy receptu:

  1. Kořen pampelišky nasucho očistěte, podélně rozřízněte na pásky a několik dní sušte na vzdušném teplém místě.
  2. Poté dvě lžičky sušeného kořene namočte na noc do studené vody.
  3. Druhý den převařte, sceďte a pijte.

Aplikace a dávkování:

Doporučuje se vypít alespoň tři šálky denně.

Jaké léčivé přípravky si připravujete z pampelišky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články