Hubnutí půjde jako po másle, když zařadíte do stravy tyto potraviny. Přirozeně nastavují hormonální rovnováhu

Rovnováha hormonů v těle je nesmírně důležitá pro správné fungování organismu, a lze jí dosáhnout jen za pomoci správného jídla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když naše hormony nedostávají to, co potřebují, může se stát, že to odnese i zbytek našeho zdraví. Hormonální nerovnováha může způsobovat migrény, deprese, neplodnost, vypadávání vlasů, akné, cysty nebo i nespavost či naopak únavu. Toxiny z prostředí okolo nás hormonům moc nepomáhají, stejně jako stres a nedostatek spánku. Existuje mnoho způsobů, jak hormonální systém restartovat, ale jedním z nejúčinnějších je správná strava. Co tedy hormonům prospívá?

Tuky zkrátka potřebujeme

Rostlinné oleje: Naše tělo potřebuje k tvorbě hormonů různé druhy tuků, hlavně ty zdravé. Mezi ně patří určitě kokosový olej, avokádový olej a ghí. Pro svůj pozitivní účinek na hormony je známý hlavně pupalkový olej. Co se týče olejů, je důležité zachovat správný poměr omega-3 a omega-6, což je zhruba 3:1. Oleje  jako jsou například slunečnicový, kukuřičný, řepkový, sójový a arašídový tedy používejte střídmě. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Omega-3 mastné kyseliny: Nejlepšími zdroji omega 3 jsou ryby, převážně tedy ty čerstvé, například čerstvý losos. Dále pak z rostlinných zdrojů jsou to lněná semínka, chia semínka a vlašské ořechy. Konopná semínka obsahují také hodně omega-3, ale zároveň také poměrně vysoké množství omega-6, což není úplně žádoucí z hlediska výše uvedeného poměru. Za zmínku stojí také olej z mořských řas, který je k dostání v tobolkách a využijete jej hlavně při veganské stravě.

Zdravá střeva, půl zdraví

Probiotika: Klíčové hormony jako je inzulín a leptin se tvoří hlavně ve střevech. Důležité proto je, mít zdravou střevní mikroflóru. Mezi nejzdravější varianty probiotik patří kokosový kefír, fermentovaná zelenina, tempeh a miso. Na trhu je i velké množství probiotik k dostání v koncentrované podobě v prášku či kapslích. Můžete také vyzkoušet popíjení dnes velmi populárního vodního kefíru či kombuchy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vitamíny a minerály: Skrze naše střeva se pak vstřebávají také další živiny. Hořčík patří mezi nejdůležitější minerál v lidském těle. Podporuje stovky tělesných funkcí a mnoho z nás má tohoto hlavního minerálu nedostatek. Vitamíny jako D, C a B pomáhají udržet tělesné pochody a zánětlivé reakce pod kontrolou. Vitamin E je velmi prospěšný pro pleť, která se při hormonální nerovnováze může projevovat mastněji, či být naopak vysušená.

Zdroj: Nutrition4Change

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články