Pozor na dehydrataci v zimních měsících

Většina lidí má problém s dodržováním správného pitného režimu. A většinou si to ani neuvědomují. Mnozí z nich si na nedostatek vody zvykli natolik, že se jejich tělo vyzbrojilo mechanismy, díky kterým více zadržuje vodu ‒ vylučují méně moči a méně potu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ani jedno ale není pro organismus vůbec zdravé. Voda představuje doslova životabudič pro buňky našeho těla. Je naprosto nezbytná pro udržení stálosti vnitřního prostředí a pro efektivní chod metabolických dějů v těle. V létě jsme na sluníčku, vlivem horkého počasí se více potíme a zákonitě se také dostavuje větší žízeň, takže i více pijeme. Málokdo si ale uvědomuje, že riziko dehydratace může být vyšší v zimním období. Proč je tomu tak?

Všudypřítomné změny teplot

Neustálé přechody z vytopených vnitřních prostor na venkovní mrazy mají za výsledek to, že se při tom hodně zpotíme. Uvnitř se oblékáme do teplých bund a čepic, abychom venku nezmrzli. Když se potom vracíme z velmi chladného prostředí do vytopené budovy, extrémně se při této rychlé změně teploty zpotíme. A člověk, který v zimě musí často chodit dovnitř a ven, se zpotí za den tolikrát, že ztratí tím opravdu velké množství vody.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Nenosíme si vodu

Studené počasí v nás neevokuje příliš častý pocit žízně. V létě máme obvykle u sebe láhev s vodou nebo se aspoň zastavíme na kelímek limonády, když někam cestujeme. V zimě je ale málokdo vybaven batohem s dostatečnou zásobou tekutin a tak po celý den nenápadně strádáme. Dobrým způsobem, jak si zkontrolovat míru hydratace těla, je zabarvení moči. Pokud je vaše moč silně žlutá až zakalená, potřebujete akutně přijmout tekutiny. U dostatečně hydratovaného člověka je moč téměř průzračná. Mezi další příznaky dehydratace patří:

  • Bolesti hlavy a závratě
  • Suchá ústa a popraskané rty
  • Nedostatek energie a neschopnost soustředění
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Pár užitečných rad

Abyste se vyhnuli dehydrataci a netýrali své tělo nedostatkem vody, budete muset zvýšeně dbát na dodržování svého pitného režimu. Časem si ale určitá pravidla zažijete a zautomatizujete. Kdykoliv někam jdete nebo cestujete, vezměte si s sebou láhev vody. Pokud zůstáváte doma, postavte si na stůl láhev s vodou nebo džbán, které vypijete během poledne. Komu nechutná čistá voda, může nápoj vylešit citronovou šťávou, plátky ovoce nebo mátou. Jezte polévky a potraviny, které vás zasytí a zároveň jsou bohaté na obsah vody.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články