Předci mu říkali penicilin chudých: Stojí jen pár korun, za pár minut však vyléčí i nejsilnější kašel

Pokud vás trápí kašel, nemusíte nutně užívat drahé komerční výrobky plné chemie. Mnohem lépe vám dokáže pomoci toto přírodní léčivo ze zahrádky.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kašel je nepříjemný problém, který dokáže velmi snadno narušit váš každodenní život. Pokud se s ním potýkáte i vy, nemusíte však nutně spěchat k lékaři nebo užívat komerční výrobky plné chemie. Mnohem lépe vám totiž dokáže pomoci jednoduchá přírodní směs na bázi tymiánu. Tato úžasná bylinka nabízí podle lékařky Amy Richter řadu zdravotních přínosů a ve formě správného sirupu vás zbaví veškerých příznaků již během pár dní. 

Domácí lék na přetrvávající kašel a další problémy 

Kašel, rýma či horečka patří mezi nejčastější problémy zejména během zimního období, kdy je imunitní systém lidí výrazně oslabený a vzduchem se začíná šířit tisíce patogenů. Tyto problémy však není nutné řešit pomocí speciálních prostředků nebo ležením v posteli po celý den. Stačí si připravit správnou směs na bázi tymiánu, která vás zbaví všech příznaků již během prvního dne a do budoucna ochrání váš organismus před dalšími problémy. 

Tomuto domácímu léku se také často přezdívá penicilin chudých, protože ho dříve užívali zejména ti, kteří si nemohli koupit jiné prostředky pro získání úlevy od nepříjemných příznaků. V současné době však čím dál více vychází najevo, že může být mnohem účinnější, a navíc nestojí tolik peněz. Jak uvádí web Healthline, tymián je spojován s řadou dalších zdravotních přínosů, včetně podpory krevního oběhu a lepší psychiky. 

Příprava léčivé směsi proti kašli 

Příprava domácího léku je velmi jednoduchá a nevyžaduje mnoho času. Jeho základem je tymián, který je zdrojem přírodních antibiotik, působí dezinfekčně a antisepticky, přičemž velmi dobře podporuje léčbu nachlazení, zánětů dýchacích cest a trávicích problémů. Co se týče samotného kašle, bylinka usnadňuje a podporuje vykašlávání hlenu, díky čemuž zmírní vaše příznaky již po pár hodinách. K přípravě budete potřebovat následující ingredience: 

Tymián v květináči iZdroj fotografie: Pixabay
Tymiánový sirup urychluje léčbu kašle a podporuje lidské zdraví
  • 200 gramů cukru
  • 250 mililitrů vody
  • 1 balíček sušeného nebo čerstvého tymiánu
  • nastrouhaný kořen zázvoru (volitelné) 

Začněte tím, že do hrnce nasypete cukr a ten poté zalijte vodou. Následně přidejte tymián a vše společně povařte po dobu 20 minut. Čas od času směs promíchejte, aby se cukr důkladně rozpustil a nepřichytával se a nakonec hrnec sundejte z hořáku – pokud chcete, přidejte k němu ještě nastrouhaný kořen zázvoru. Vše nyní nechte vychladnout a jakmile bude sirup připraven, přeceďte ho přes sítko nebo gázu do mísy či větší dózy. 

Kombinace medu a tymiánu pomůže na respirační, zažívací a další potíže

Připravený sirup poté přelijte nejlépe do tmavé láhve a uložte do ledničky, kde vám vydrží po dlouhé měsíce. Abyste získali maximální účinek, užívejte 1 čajovou lžičku 3 až 4krát denně, dokud se vaše příznaky nezlepší. Na webu JakZdravě jsme také psali o dalších zdravotních přínosech tymiánu

Jak se tento domácí sirup osvědčil vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články