9 překvapivých účinků cibule: Zastavte vypadávání vlasů, zbavte se zánětu a zahojte rány lusknutím prstu

Cibule je skvělou ingrediencí do řady pokrmů, ovšem využití si díky svému blahodárnému obsahu zdraví prospěšných živin našla i jinde.

slupky z cibule i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cibule je nezbytná ingredience, bez které se neobejde řada profesionálních kuchařů po celém světě. Jak ovšem říká odbornice Reema Patel, tato aromatická zelenina si našla své využití také v lékařství, a to především díky svému obsahu řady prospěšných živin. Její častou konzumací tak můžete získat mnohem silnější obranyschopnost svého imunitního systému, zastavit zvracení nebo například velmi snadno vyléčit infekci dýchacích cest, bronchitidu a kašel. Níže se můžete seznámit s 9 překvapivými způsoby, jak použít cibuli. 

1) Zabraňuje vypadávání vlasů

Pokud vás trápí hustota vašich vlasů, jednoduše svařte vodu s cibulí a tuto tekutinu používejte jako oplach před mytím vlasů. Antibakteriální a antioxidační vlastnosti této aromatické zeleniny totiž účinně bojují proti lupům, zlepšují stav vlasů a podporují jejich růst.  

2) Působí proti bolesti v krku 

Abyste si ulevili od případné bolesti v krku, která vznikla z jakékoliv příčiny, můžete si připravit odvar z cibule a následně jej kloktat. Pokud je chuť nesnesitelná, přidejte trochu citronu a medu, abyste roztok zneutralizovali a osladili. Protizánětlivé vlastnosti se o zbytek postarají. 

3) Dokáže si hravě poradit s kašlem 

Blahodárná cibule dokáže zatočit také s jakýmkoliv kašlem. Pokud ji chcete použít, jednoduše ji oloupejte a nakrájejte do misky, přidejte lžíci hnědého cukru a na hodinu přikryjte. Takto připravenou směs poté jezte minimálně dvakrát denně a její antibakteriální a protizánětlivé účinky zničí veškeré mikroby způsobující kašel, přičemž vás ochrání před zánětem, který při něm vzniká. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Zmírnění následků bodnutí hmyzem

Díky obsahu protizánětlivých složek vám cibule pomůže také v momentě, kdy vás pokouše nebo bodne hmyz. Abyste zmírnili pocit pálení, jednoduše na postižené místo přiložte kousek cibule nebo cibulové šťávy, a nepříjemné pocity budou brzy pryč.  

5) Lék na veškeré řezné rány

Cibule působí antisepticky, což znamená, že vám dokáže pomoci zastavit krvácení z řezných ran – stačí ji akorát položit na poraněné místo a nechat působit. Kromě úlevy od bolesti vám také velmi rychle pomůže ránu zahojit a zároveň zabránit vzniku možné infekce.   

6) Zmírňuje bolest ucha

Ať už se potýkáte se zánětem nebo pouhou bolestí ucha, jednoduše nakrájejte cibule na menší kousky a vložte ji do tenké ponožky. Tu poté přiložte na bolavé ucho a nasaďte na ni čepici nebo zavažte šátkem, aby držela na místě. Zábal nesundávejte, dokud bolest nezmizí.  

7) Zastavuje zvracení 

Pokud se vám udělalo nevolno nebo jste se museli jít již několikrát po sobě vyzvracet, neváhejte a co nejdříve sáhněte po cibuli. Stačí z ní vymačkat přes gázu veškerou šťávu, vypít alespoň dvě lžíce tekutiny, a poté vypít dvě lžíce mátového čaje. Tento postup opakujte, dokud nepřestanete zvracet nebo se vám neuleví od nevolnosti. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

8) Působí při vykašlávání sekretů  

Cibule působí jako přírodní antibiotikum a posiluje imunitní systém. Má však také expektorační účinek, což znamená, že vám účinně pomůže vyčistit plíce. Jednoduše ji rozmačkejte, přidejte kokosový olej a vytvořenou pastou si poté potřete hrudník (aby byl proces co nejefektivnější, přikryjte si hrudník ručníkem). 

9) Pomáhá při kolice u dětí

Pokud máte dítě, které začalo trpět kolikou, ani v tomto případě vás cibule nezklame – má totiž vlastnosti, které pomáhají uvolňovat svaly, posilují žaludek a regulují trávení. Dítěti tak připravte cibulový vývar a podávejte mu každou hodinu jednu lžičku. 

Jak často jíte cibuli vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články