Přerušovaný půst 16/8 nabízí hubnutí bez jojo efektu. Jídlo si můžete užívat, přesto budou centimetry ubývat

Trápí-li vás nadváha či zdravotní obtíže, může pro vás být přerušovaný půst tou správnou cestou, kterou se vydat. Není ovšem vhodný pro každého.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Půst se praktikuje již tisíce let a je důležitou tradicí v mnoha náboženstvích a kulturách po celém světě. Jedním z nejoblíbenějších stylů půstu v dnešní době je přerušovaný půst 16/8. Jeho zastánci tvrdí, že je to snadný, pohodlný a udržitelný způsob, jak zhubnout a zlepšit celkové zdraví. Nutriční specialistka Rachael Link vysvětluje, jak přerušovaný půst správně provádět a na co si dát pozor.

Co je metoda 16/8

Přerušovaný půst 16/8 spočívá v omezení příjmu potravin a kalorických nápojů na stanovenou dobu 8 hodin denně. Po zbývajících 16 hodin se zdržíte jídla, i když stále smíte pít vodu a jiné nekalorické nápoje, například čistou kávu nebo čaj.

Tento cyklus můžete opakovat tak často, jak chcete. Můžete se postit trvale nebo jen jednou či dvakrát týdně. Zatímco jiné diety často stanovují přísná pravidla, přerušovaný půst 16/8 je snadné dodržovat a může přinést měřitelné výsledky s minimálním narušením vašeho jídelníčku. Obecně je považován za méně omezující a flexibilnější než mnoho jiných diet. 

Jak držet přerušovaný půst

Začněte tím, že si vyberete osmihodinové okno a omezíte příjem potravy na toto časové rozmezí. Skvělé je, že do doby půstu se počítá i doba spánku, je proto asi nejjednodušší dát si brzkou večeři a vynechat snídani. Ale záleží vyloženě na vás, můžete se klidně nasnídat například v 7:00 a poslední jídlo si dát v 15:00 hod. Důležité je dodržet poměr 8 hodin stravování a 16 hodin půstu.

Co jíst během stravovacího okna

Abyste maximalizovali potenciální zdravotní přínosy přerušovaného půstu, je důležité držet se během stravovacích období výživných plnohodnotných potravin a nápojů. Nejlepší je vyhýbat se ultra zpracovaným potravinám, jako jsou hotové kupované svačiny, smažené pokrmy, sladké nápoje a většina mražených jídel. Ty negují pozitivní účinky přerušovaného půstu 16/8 a mohou poškodit vaše zdraví. Vhodné jsou například:

  • Ovoce: Jablka, banány, bobulovité ovoce, pomeranče, broskve, hrušky, rajčata atd.
  • Zelenina: Brokolice, růžičková kapusta, květák, okurky, listová zelenina atd.
  • Celozrnné obiloviny: Ječmen, pohanka, quinoa, rýže, oves atd.
  • Zdravé tuky: Olivový olej a avokádo.
  • Zdroje bílkovin: Vejce, ryby, luštěniny, maso, drůbež, ořechy, semena atd.
  • Pití nekalorických nápojů, jako je voda a neslazený čaj a káva. Během půstu také pomáhá kontrolovat chuť k jídlu a zároveň vás hydratuje.
iZdroj fotografie: Freepik

Výhody přerušovaného půstu 16/8

Jednou z hlavních výhod přerušovaného půstu 16/8 je jeho pohodlnost. Je také spojován s dlouhým seznamem zdravotních výhod. Studie na zvířatech a lidech naznačují, že přerušovaný půst může mimo jiné zvýšit úbytek hmotnosti, zlepšit hladinu cukru v krvi a prodloužit délku života.

Nevýhody přerušovaného půstu

Ačkoli je přerušovaný půst 16/8 spojován s řadou zdravotních výhod, má několik vedlejších účinků a nemusí být vhodný pro každého. Nezapomeňte začít s půstem postupně a v případě obav nebo negativních příznaků zvažte jeho přerušení nebo konzultaci s lékařem. Přerušovaný půst se nedoporučuje, pokud se snažíte otěhotnět, jste těhotná nebo kojíte.

Omezení denního příjmu potravy na určitý časový úsek může způsobit zvýšený příjem potravy v době stravovacího okna a zvýšení hmotnosti, pokud jíte velmi kalorická jídla. Některé výzkumy na zvířatech naznačují, že přerušované hladovění může vést k hormonálním změnám a nedostatečnému příjmu potravy. To může negativně ovlivnit menstruační cyklus a plodnost. 

Jaké jsou vaše zkušenosti s přerušovaným půstem?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články