Posiluje imunitní systém, ničí bakterie a viry. Rusové tuto rostlinu nazývají sibiřským zlatem

Rakytník obsahuje tolik vitamínu C, že by i citron zezelenal závistí. Naučte se ho využít ve svůj prospěch, vybudujte si silnou imunitu a už nikdy nezastonáte.

Rakytník na větvičce i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Rakytník je rostlina, jejíž nedocenitelné účinky na zdraví znají lidé už od starověku. Jeho plody se dají použít na čaj, šťávu, sirupy i oleje. Má sice kyselou chuť, ale v množství vitamínu C daleko předčí veškeré citrusové plody. Navíc se vitamín C tepelnou úpravou v rakytníku nezničí, což je jeho další obrovské plus. V Rusku je rakytník dokonce tak vážený, že se mu říká „sibiřské zlato“.

Rakytník – divoká i okrasná rostlina

Rakytník se vyskytuje běžně v přírodě v Evropě a Asii. Objevuje se také na zahradách jako okrasná rostlina, která zůstává krásná i v zimě, nebo se využívá jako živý plot. Pěstovat ho můžete také pro jeho plody, které se používají na podporu a posílení imunity. Kromě vitamínu C obsahují plody také vitamíny A a E, které se hodí pro kosmetické účely. Omlazují, regenerují kožní buňky a účinně hojí popáleniny a léčí kožní vyrážky.

Rakytníkový med

Z plodů rakytníku se dá vyrobit rakytníkový med. Ten má stejné vlastnosti a účinky na imunitu, jako sám rakytník. Je vhodný pro děti, které jsou často nemocné a chybí jim vitamíny. Pokud budou děti (starší 4 let) jíst lžičku denně alespoň čtvrt roku, velmi výrazně jim to zlepší imunitu.

Recept na rakytníkový med

Co budete potřebovat?

  • Půl kilogramu plodů rakytníku
  • a půl litru medu.

Postup přípravy rakytníkového medu:

  1. Plody rakytníku omyjte a očistěte.
  2. Zalijte plody medem.
  3. Nechte týden stát.
  4. Rakytník pustí trochu šťávy, proto je potřeba před konzumací směs rozmixovat.

Aplikace a dávkování:

Doporučuje se užívat jednu polévkovou lžíci denně. Lze přidávat do čaje stejně jako jiný med. Uchovávejte ho v lednici a přidávejte ho do teplého (ne vroucího) čaje.

Rakytníková šťáva ve skleněném džbánu pohled shora iZdroj fotografie: Pixabay
Soutěž o největší množství vitamínu C vyhrává rakytník

Kdy rakytník ano a kdy ne

Rakytník se nejčastěji doporučuje pro posilování imunity a pro podpůrnou léčbu nachlazení, chřipky a respiračních onemocnění. Pomáhá uzdravovat játra při hepatitidě a cirhóze. Pokud ovšem trpíte žaludečními nebo dvanácterníkovými vředy, případně ledvinovými kameny, rakytník neužívejte. Obsahuje velké množství kyselých látek, které by váš stav zhoršily. Připravte si raději vitamínovou bombu, kterou mohou dospělí i děti.

Na jaké potíže používáte rakytník vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články