Bolest hlavy, citlivost na světlo a únava: I to může způsobovat pásový opar

Prodělali jste plané neštovice? Pak se u vás může někdy v životě objevit pásový opar. Než se objeví klasická vyrážka, může se maskovat za jiné onemocnění.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pásový opar způsobuje virus varicella zoster. Je to virus, který způsobuje plané neštovice. Když proděláte plané neštovice, virus usne v nervové tkáni poblíž míchy a mozku. Při velkém oslabení se může aktivovat jako pásový opar. Jde tedy o virovou infekci, která se projevuje bolestivou vyrážkou. Nejčastěji se projevuje jako jeden druh puchýřků na jedné straně těla.

Příznaky pásového oparu

Příznaky, mezi které patří již zmíněné puchýřky, postihují jen malou část pravé nebo levé strany vašeho těla. I tak jsou velmi nepříjemné. Jako první se objevuje bolest, pálení, necitlivost a mravenčení, kůže je citlivá na dotek. Na těchto místech se za několik dní objeví červená vyrážka a puchýře naplněné tekutinou, které svědí. Podle webu Healthline se mohou objevit i celkové příznaky, jako jsou bolesti hlavy, horečka, únava a citlivost na světlo.

Individuální prožívání i příznaky

Bolest bývá prvním příznakem pásového oparu. Lokalizace i intenzita závisí na konkrétním případu. Někdy může být přítomná pouze bolest bez vyrážky, že se tak můžete mylně domnívat, že máte problém se srdcem, plícemi nebo ledvinami (podle toho, kde je bolestivá oblast). Nejčastěji se ale objevují na jedné straně těla puchýřky. Nevyhýbají se ani obličeji nebo jedné straně krku. Ne všechny červené flíčky jsou ale pásový opar, jak psala naše redakce dříve.

Žena s vyrážkou na předloktí iZdroj fotografie: Freepik
Nejprve bolest, potom svědivá vyrážka a na závěr puchýře naplněné tekutinou.

Co dělat, když dostanete pásový opar

Lék přímo na pásový opar neexistuje. Urychlení hojení a snížení rizika komplikací mohou jedině včas podaná antivirotika. Dále lékaři doporučují na bolesti analgetické masti, lokální anestetika, případně kortikosteroidy, jak uvádí web MedicalNewsToday. Důležité je včas vyhledat lékaře, protože pásový opar může mít vážné komplikace, jak jsme na JakZdravě již psali.

Pásový opar: Projevy, příznaky i jeho domácí léčba z obkladů a koupelí

Jak si pomoci sám

Účinnost léků můžete podpořit tím, že se pokusíte zmírnit bolest či svědění pomocí jednoduchých metod. Může to být chladná koupel nebo chladivé vlhké obklady na puchýře. Po dobu léčby byste se také neměli stresovat. Pásový opar trvá dva až šest týdnů. Většina lidí ho dostane jen jednou za život, ale lze jej dostat i vícekrát. Není to ale běžné, takže se nemusíte  zbytečně strachovat.

Jaké jsou vaše zkušenosti s pásovým oparem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články