Stará dobrá aronie: Pomáhá na štítnou žlázu, játra, dokonce i snižuje cholesterol

Tato rostlina si získala velkou oblibu v tradiční medicíně. Stačí ji správně zpracovat a brzy pocítíte její úžasné zdravotní přínosy.

Bobule aronie na větvi po dešti i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Aronie nebo-li černý jeřáb je velmi účinná rostlina, která nabízí řadu potřebných živin, a stejně tak i zdravotních přínosů pro lidské tělo. Skvěle se například osvědčila při podpoře krevního oběhu a srdce, má silné antioxidační účinky a dle lékařky Debra Rose Wilson také dokáže stimulovat funkci štítné žlázy. Abyste z ní vytěžili maximum, stačí ji správně zpracovat a poté zařadit do svého pravidelného jídelníčku. 

Aronie a její nejzajímavější zdravotní přínosy 

Tato účinná rostlina nabízí nespočet vitamínů, minerály a především také silné antioxidanty, díky kterým nabízí pro lidské zdraví zajímavé benefity. Velmi dobře působí zejména na cévy a srdce, například snižuje vysoký krevní tlak a dodává tělu ochranu před nebezpečnými problémy, jako je tvorba sraženin a srdeční infarkt či mozková mrtvice. Stejně tak má velmi dobré účinky na štítnou žlázu, posiluje imunitní systém a následující: 

  • působí proti volným radikálům
  • má silné protizánětlivé účinky 
  • chrání před chudokrevností
  • působí proti zánětům žaludeční sliznice
  • pomáhá vylučovat sůl z těla, což prospívá zejména kloubům a páteři
  • léčí nemoci močových cest 
  • působí preventivně proti cukrovce
  • pozitivně ovlivňuje paměť a další mozkové funkce
Plody aronie na větvi iZdroj fotografie: Pixabay
Plodům aronie se říká černý poklad. Jejich účinky na zdraví jsou jedinečné.

Abyste z aronie vytěžili maximum zdravotních přínosů, můžete si z ní dle serveru Healthline připravit užitečný sirup. K tomu vám postačí 1 litr šťávy z bobulí aronie, 1 litr vody, 2 kila cukru a 50 gramů kyseliny citrónové. Z tohoto množství získáte zhruba 2 litry sirupu. 

Bobkový list pomůže na cholesterol a poradí si s hladinou cukru v krvi

Příprava účinného sirupu 

Začněte tím, že šťávu z bobulí smícháte s vodou a směs následně přivedete k varu. Poté přisypte cukr a vyčkejte, dokud se zcela nerozpustí. Jakmile se tak stane, odstavte hrnec z plamene, přisypte kyselinu citronovou a vše dobře promíchejte. Ještě za tepla pak sirup přelijte do skleněných lahví s uzávěrem, které skladujte nejlépe v ledničce. Na webu JakZdravě jsme již dříve psali o dalším užitečném přírodním pomocníkovi.  

Jak se aronie osvědčila vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články