Švestková šťáva pomůže při zácpě i při hubnutí

Švestková šťáva je velmi účinný přírodní lék, který nabízí řadu přínosů pro lidské zdraví. Obzvláště účinně vám dokáže pomoci s léčbou nepříjemné zácpy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud máte zácpu nebo vás trápí potíže s pravidelnou stolicí, rozhodně byste tento problém neměli nechat být bez vhodné léčby. Pomoci si však můžete podle Carissa Stephens zcela přirozeně, a to zařazením sušených švestek do svého každodenního jídelníčku – toto lahodné ovoce totiž účinně podporuje funkci trávicího traktu, chrání jej před poškozením, a navíc vám ve správné formě může pomoci zhubnout a ochránit vás před mnoha nemoci. Stačí si z nich připravit vhodný nápoj nebo je začít jíst pravidelněji a změnu poznáte již brzy. 

Zácpa a její příčiny 

Zácpa je velmi nepříjemný stav, který postihuje trávicí systém a ztěžuje vyprazdňování, zejména jeho pravidelnost. Existuje však mnoho možných důvodů, proč se s ní můžete potýkat zrovna vy. Mez její nejčastější příčiny však patří: 

 • nečinnost
 • strava s nízkým obsahem vlákniny
 • cestování
 • konzumace velkého množství mléčných výrobků
 • užívání některých léků
 • zdravotní potíže, jako je těhotenství, syndrom dráždivého tračníku nebo neurologické poruchy
 • alergické reakce na některé potraviny

Zácpu lze však naštěstí léčit poměrně snadno, a to například pomocí zařazením pohybu do své každodenní rutiny, konzumací většího množství vody a zařazením správných potravin do svého jídelníčku. Velmi účinně vám dokáže pomoci také projímadlo nebo některé volně prodejné léky – zvážit můžete především užívání změkčovačů stolice, výrobků s vlákninou obsahujících psyllium a potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou například sušené švestky

Sušené švestky versus zácpa 

Konzumace sušených švestek nebo šťávy vám dokáže pomoci velmi účinně zmírnit zácpu. To ovšem není vše, co toto ovoce dokáže – pokud jej přidáte do svého jídelníčku, mohou vás švestky také ochránit před rakovinou tlustého střeva, obezitou, cukrovkou a kardiovaskulárními nemocemi. Kromě toho je toto ovoce považováno za mnohem lepšího pomocníka při léčbě zácpy než například léky obsahující psyllium, a to zejména ve formě šťávy. Důvodem je především skutečnost, že obsahují vysoké množství sorbitolu, přirozeného projímadla. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Švestková šťáva pro snadnější hubnutí

Švestková šťáva spolu s dalšími ingrediencemi představuje velmi užitečný lék, který vám dokáže pomoci nejen lépe spalovat tuky, ale také přirozeně čistit tělo od nahromaděných toxinů a chránit jej před střevními problémy – je ovšem důležité konzumovat ji naprosto každé ráno. K její přípravě budete potřebovat: 

 • 300 mililitrů kefíru (nebo nízkotučného jogurtu)
 • 2 polévkové lžíce ovesných vloček
 • 1 čajovou lžičku mletého lněného semínka
 • 1 lžičku kakaového prášku
 • 5 až 7 sušených švestek

Příprava je poté již velmi jednoduchá. Stačí švestky vložit do mísy, zalít je 100 mililitry vroucí vody a nechat 5 až 10 minut stát. V jiné míse následně smíchejte ovesné vločky, lněná semínka a kakaový prášek, přidejte kefír a dobře promíchejte. Švestky vyjměte z mísy s vodou, nakrájejte je na malé kousky a přidejte do mísy s připravenou směsí. Vše znovu důkladně promíchejte a vložte směs do ledničky. Snídani si připravte nejlépe večer, aby byla po ránu ihned k použití a co nejvíce chutná. Pokud ji budete jíst pravidelně, může vám pomoci zhubnout až 4 kg za měsíc. 

Jak často jíte švestky vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články