Hřebíček pomůže na žaludeční vředy, pomocnou ruku podá i cukrovkářům

Hřebíček je voňavé koření, velmi oblíbené v lidové medicíně na bolavé zuby i záněty v ústní dutině. Proč to funguje, zkoumali i vědci a přišli se zajímavým zjištěním.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hřebíček je všestranné koření, které má velké uplatnění v lidové léčbě. Některé jeho účinky byly potvrzeny vědeckým bádáním. Hřebíček tedy nachází uplatnění v tradiční medicíně. Jeho konzumace vám přinese mnohé zdravotní výhody. Odborník na výživu Atli Arnarson dodává, že hřebíček je bohatým zdrojem manganu, což je stopový prvek důležitý pro správné fungování vašeho těla.

1. Hřebíček může pomáhat proti rakovině

Vědecká studie prováděná ve zkumavce zjistila, že extrakt z hřebíčku pomáhá zastavit růst nádorů a ničí rakovinné buňky. Největšího úspěchu dosáhl hřebíček v boji s rakovinou jícnu a rakovinou děložního čípku. Otázkou je, jak velké množství hřebíčku by muselo být na člověka použito, aby se dosáhlo podobných úspěchů jako ve zkumavce. Velké množství hřebíčku by totiž vedlo k poškození jater. Proto je nutný další výzkum.

2. Antibakteriální účinky hřebíčku

Hřebíček pomáhá zastavit růst mikroorganismů. Vědci v jedné studii prokázali, že hřebíčkový esenciální olej dokáže zabít tři různé typy bakterií. Jednalo se o bakterii E. coli a dvě bakterie, které přispívají k nemocným dásním. Proto se hřebíček používá v lidovém léčitelství při bolestech zubů, pro desinfekci ústní dutiny a k provonění dechu. Také se přidává do ústních vod.

3. Hřebíček proti žaludečním vředům

Žaludeční vředy jsou nejčastěji způsobeny snížením ochranné výstelky žaludku, která chrání jeho sliznici před žaludeční kyselinou. Za to může především stres, infekce a genetické faktory. Esenciální olej z hřebíčku zvyšuje produkci žaludečního hlenu, který funguje jako ochrana před žaludečními kyselinami a tím brání erozi žaludku. Extrakt z hřebíčku může podle jedné studie dokonce pomáhat s léčbou již vytvořených vředů. Je třeba vše ale podložit ještě studiemi na lidech.

Hřebíček nabraný na dřevěné lžíci iZdroj fotografie: Freepik

4. Mangan z hřebíčku posiluje kosti

Vědecká studie na zvířatech prokázala, že některé sloučeniny v hřebíčku posilují kosti. Zvyšují hustotu a sílu kostí, takže by se hřebíček mohl hodit v prevenci osteoporózy a jako podpora kostí při tomto onemocnění. Mangan, na který je hřebíček bohatý, se podílí na tvorbě kostí a pro jejich zdraví je nepostradatelný. Je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, do jaké míry ovlivňuje tvorbu kostní hmoty u lidí.

5. Hřebíček a jeho vliv na cukrovku

Sloučeniny z hřebíčku mohou pomáhat s regulací krevního cukru. Studie se sice omezuje na zkumavku a zvířata, přesto bylo zjištěno, že hřebíček zvyšuje vychytávání cukru z krve. Dokonce pomáhá zvyšovat produkci inzulínu, který odemyká buňky, aby do nich mohl cukr vstoupit. Pokud do vyvážené zdravé stravy přidáte hřebíček, mohl by vám pomoci udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Pohlídat hladinu cukru v krvi dokáže i pohanka.

Na jaké neduhy používáte hřebíček vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články