Sázená vejce a natvrdo jsou nejzdravější variantou. Ve vroucí vodě ale nesmí být dlouho, jinak zvyšují cholesterol

Vejce jsou skvělé jídlo, které obsahuje proteiny, vitaminy, minerály a zdravé tuky. Dejte ale pozor na způsob přípravy, ten může přítomnost těchto potřebných živin ovlivnit.

Slepičí vejce i Zdroj fotografie: Uživatel Linsenhejhej / Creative Commons / CC BY SA
                   

Vejce si můžete udělat na mnoho způsobů, dokonce je můžete kombinovat i se zeleninou, pečivem nebo jinými potravinami, ale věděli jste, jak co nejlépe tento pokrm připravit? Sepsali jsme pro vás pár nejpoužívanějších způsobů vaření a přípravy vajec. Tímto tématem se zabývá i dietoložka a fyzioložka Natalie Olsen.

Jak nejlépe připravit vejce?

Vejce uvařená natvrdo jsou asi nejběžnější přípravou vajec. Vejce se vaří ve skořápce, čímž dosáhnete ztuhnutí žloutku. Volské oko můžete připravit rozklepnutím vejce na pánev, kterou pokryjete jemnou vrstvou tuku. Osmažit jej lze jen z jedné nebo i z obou stran, je to jen na vás. Sázená vejce jsou podobná vejcím natvrdo, ale s tím rozdílem, že se v chladnější vodě vaří bez skořápky 2,5 až 3 minuty.

Vejce natvrdo iZdroj fotografie: Uživatel Judgefloro / Creative Commons / Public Domain

Jako další máme pečená vejce, ty dáme nejlépe do misky s plochým dnem a pečeme tak dlouho, dokud vejce neztuhne. Další běžný způsob přípravy jsou míchaná vejce, takový způsob vyžaduje míchat vejce na pánvi tak dlouho, dokud neztuhnou. Častá je i omeleta, její příprava je podobná míchaným vejcím s tím rozdílem, že se jen rozšlehaná vejce nalijí na pánev a smaží se tak dlouho, dokud nevznikne opečená palačinka.

Některé živiny jsou po uvaření bezpečnější

Některé živiny ve vejcích jsou zasyrova nezdravé, proto je lepší vajíčka uvařit. Například protein je lépe poživatelný po uvaření. Další látky v syrových vejcích můžou narušovat dostupnost biotinu neboli vitaminu H. Po uvaření se ale tyto látky vytrácí, a díky tomu se lépe vstřebává již zmíněný biotin.

Vaření vajec iZdroj fotografie: ProjectManhattan / Creative Commons / CC BY SA

I když je zdravější konzumovat vařená vejce, můžou se při vysoké teplotě vytrácet i živiny, které jsou naopak jen v syrových vejcích. Při vaření se ztrácí zejména antioxidanty o 6 až 18 %. Takže pokud si chcete tyto živiny uchovat, vařte vejce při nižších teplotách a kratší dobu. Jedna studie poukázala na to, že při vysoké teplotě v troubě, ve které se vejce pečou, se vytrácí 61 % živin, zatímco smažená nebo vařená vejce přicházejí jen o 18 % živin. A navíc při vysokých teplotách oxiduje cholesterol, který se nachází ve žloutcích, což není úplně zdravé.

Jak si tedy správně připravit vejce?

Pokud nechcete velký příjem kalorií, zvolte sázená nebo natvrdo uvařená vajíčka, nejedná se o vaření s tukem, takže se nemusíte bát, že přibude kalorií navíc. Když přidáte k jakkoliv upraveným vejcím zeleninu, jistě tím nic nezkazíte. A pokud máte chuť na smažená vejce, použijte avokádový nebo slunečnicový olej, ten při přípravě neoxiduje. Jestliže používáte olivový nebo kokosový olej, smažte jen při teplotě 177 nebo 210 stupňů.

Vejce s přílohou iZdroj fotografie: Uživatel Kobako / Creative Commons / CC BY SA

V každém případě vybírejte jen bio vejce, ta mají nutričně lepší hodnotu než vejce z velkochovů. Nenechávejte vajíčka dlouho ve vroucí vodě, kvůli dlouhému vaření přibývá oxidovaný cholesterol, což platí hlavně pro vejce smažená na pánvi. Jak už jsme uvedli výše, nejzdravější vejce jsou vejce uvařená natvrdo nebo sázená vejce. Dobrou chuť!

Jakým způsobem si vejce připravujete vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články