Pokud máte často chuť na sladké a zároveň vás trápí nadýmání či kožní problémy, dost možná se potýkáte se závislostí na cukru, kterou vědci přirovnávají k závislosti na drogách.
Lidé obecně konzumují mnohonásobně více rafinovaného cukru, než je pro tělo únosné a výsledkem je kromě nadváhy i výrazně vyšší nemocnost. Raketově přibývá onemocnění, která byla před několika desítkami let naprostou raritou. Problém je pravděpodobně právě v cukru. Závislost na cukru se navíc těžko překonává a mnoho lidí je tak v začarovaném kruhu.
Za vším stojí tvrzení, že jediné, co je potřeba hlídat, je cholesterol
Praktický lékař Jan Machač se domnívá, že na vině jsou změny ve skladbě potravin, ke kterým došlo před asi padesáti lety. Odborníci byli tehdy přesvědčeni, že největším nepřítelem lidského zdraví je cholesterol, potažmo tuky. Cholesterol je samozřejmě velice nebezpečný, jak už jsme ostatně na JakZdravě několikrát řešili, problém je však v tom, že tuky ve stravě byly masivně nahrazovány sacharidy, tedy cukry.
Začaly se vyrábět tuny nízkotučných potravin a chybějící tuk, jakožto nositel chuti, byl nahrazen cukrem. Základem potravinové pyramidy se také staly sacharidy, jako je pečivo, těstoviny, brambory a další přílohy. Přidaly se slazené limonády, průmyslově vyráběné sladkosti a podobné potraviny plné cukru. Lidé totiž věřili tehdejším doporučením, že nepřítelem je tuk a cukr nikdo neřešil. „Kdyby tato teorie byla správná, všichni bychom přece byli zdravější. Ale není tomu tak. Jsme pořád nemocnější a nemocnější,“ uzavírá lékař.
Novodobým problémem je závislost na cukru
Doba naštěstí pokročila a již se delší dobu ví, že ne všechen cholesterol je špatný, že tuky jsou důležitou součástí vyvážené stravy (jen je potřeba vybírat ty správné) a že přemíra cukru je pro lidské tělo velmi škodlivá. Zde ale lidstvo narazilo na další problém, a tím je návykovost cukru. Nutriční specialista Miho Hatanaka, RDN a další odborníci se shodují, že cukr je ve skutečnosti stejně návykový jako kokain. A pokud jste si na jeho příjem zvykli, je poměrně složité jej ze stravy odbourat.
Sacharidy jako takové jsou samozřejmě jednou ze základních makroživin a mají v lidské stravě důležité místo, přece jen se jedná o nejdůležitější zdroj energie. Problém je v přidaném cukru, tedy ve slazení kávy a čaje, v cukrech v sušenkách, čokoládě, zmrzlině či domácích buchtách. Cukr se navíc skrývá i v mnoha potravinách, ve kterých byste jej nečekali, například v pečivu, cereáliích, kečupu, a dokonce i sušeném mase.
Lidé konzumují mnohem více cukru, než by měli
Světová zdravotnická organice již od roku 1989 bije na poplach a důrazně doporučuje omezit příjem volného cukru na maximálně 10 % denních kalorií. Skutečný příjem většinového obyvatelstva západních zemí se však tomuto limitu ani neblíží. Lékař Minesh Khatri, MD však varuje, že vysoký příjem cukru si vybírá svou daň nejen v nadváze a obezitě či zvýšené kazivosti zubů, ale také ve vážných onemocněních, jako je diabetes 2. typu, rakovina, demence či například syndrom polycystických ovarií, který způsobuje neplodnost.
Snažte se tedy cukr nahradit přirozeně sladkými potravinami, například čekankovým sirupem či kokosovým cukrem nebo medem. Místo sušenek zvolte ovoce, například jablka jsou skvělé a stále dostupné zboží, které navíc výrazně prospěje vašemu zdraví, jak už jsme na JakZdravě dříve zmiňovali.
Jak rozpoznat závislost na cukru
Závislost či pseudozávislost na cukru je skutečným problémem dnešní doby, čím více cukru totiž zkonzumujete, tím více jej ve finále potřebujete. To, že máte s cukrem problém, snadno poznáte podle následujících příznaků:
- Vaše chuť na cukr se časem zvyšuje, potřebujete stále více sladkých jídel.
- Několikrát denně se potřebujete dobíjet čokoládou nebo slazenou kávou.
- Trápí vás časté nadýmání (cukr způsobuje přemnožení kvasinek ve střevech).
- Přibýváte na váze.
- Máte problémy s usínáním a/nebo v noci špatně spíte.
- Trápí vás kožní problémy.
- Míváte výkyvy nálad a duševní obtíže, jako jsou výbuchy hněvu, úzkosti či deprese.