Vysoký cholesterol aneb jak s ním pracovat a vyhnout se onemocnění srdce a mrtvici

Vysoký tlak a cholesterol jsou největšími rizikovými faktory kardiovaskulárních onemocnění. Začněte je snižovat ještě dnes a prodlužte si život.

cholesterol v tepně i Zdroj fotogradie: Depositphotos
                   

Vysoký cholesterol, ostatně stejně jako vysoký krevní tlak, nebolí, ale škody dokáží napáchat víc než dost. Jak připomíná lékařka Angela M. Bell, MD, jedná se o jeden z hlavních rizikových faktorů závažných onemocnění srdce a cév, které mohou vyústit až v infarkt či mrtvici. Vysoký cholesterol je však přece jen doprovázen jistými symptomy, můžete jej tak snadno odhalit a vzít své zdraví opět do vlastních rukou. 

Vysoký cholesterol cévám výrazně škodí

Vysoký cholesterol způsobuje hromadění plaku v cévách, což vede k jejich zúžení a zhoršení průtoku krve. To může mít za následek velké množství zdravotních problémů, z nichž největšími strašáky jsou mrtvice a infarkt. Infarkt i mrtvice mají poměrně specifické příznaky, které jsme s vámi sdíleli na JakZdravě již několikrát, o cholesterolu se to však říci nedá.

Jedinou spolehlivou metodou, jak vysoký cholesterol odhalit je krevní test. Nepodceňujte proto prevenci a choďte na pravidelné prohlídky k lékaři. Někteří lidé si však stěžovali na nepohodlí, bolest či pálení v nohou ještě předtím, než byla vysoká hladina cholesterolu v jejich krvi odhalena. Mohlo by se tedy jednat o varovný příznak.

zdravé a nezdravé jídlo iZdroj fotografie: Freepik
Vybírejte si zdravé potraviny a nedejte vysokému cholesterolu šanci

Riziko můžete značně snížit

Lékaři na NHS opakovaně připomínají, že za vysoký cholesterol si v drtivé většině případů mohou lidé sami. Genetika sice hraje také jistou roli, ale hlavními příčinami je především konzumace tučných jídel, nedostatek pohybu, nadváha, kouření a pití alkoholu. Snažte se proto vyhýbat velmi tučným jídlům, která obsahují tzv. nasycený tuk. Vybírejte si potraviny, které obsahují zdravé tuky, jako jsou například ryby, ořechy či avokádo. Mimo to:

  • Přestaňte kouřit: Snížíte riziko kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny.
  • Pravidelně se hýbejte: Snažte se cvičit alespoň 30 minut 4x týdně.
  • Omezte alkohol: Snažte se pít alkoholické nápoje pouze výjimečně.

Bobkový list pomůže na cholesterol a poradí si s hladinou cukru v krvi

Některé potraviny cholesterol snižují

Pokud si budete vybírat zdravé potraviny, rychle dostanete cholesterol pod kontrolu. Můžete zkusit i některý z receptů na snížení hladiny cholesterolu, které jsme s vámi na JakZdravě sdíleli. Mimo to se snažte pravidelně konzumovat potraviny, které podle lékařů z Harvardu cholesterol přirozeně snižují a výrazně tak napomáhají zdraví tepen. Jedná se například o:

  • Oves, ječmen a další celozrnné obiloviny.
  • Jablka, hrozny, jahody, citrusové plody. 
  • Potraviny obohacené steroly a stanoly.
  • Fazole, lilek a ořechy.
  • Tučné ryby.
  • Jídla s vysokým obsahem vlákniny.

Jak bojujete proti vysokému cholesterolu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články