Sušené i čerstvé, stačí si vybrat: Švestky pomohou nejen na zácpu, ale také zdraví srdce

Švestky, a to jak sušené, tak i čerstvé, přináší řadu zdravotních benefitů pro lidské tělo. Stačí je přidat do svého každodenního jídelníčku a změnu pocítíte téměř ihned.

i Zdroj fotografie: Ավետիսյան91 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čerstvé i sušené švestky obsahují velké množství vlákniny a antioxidantů, které pomáhají mírnit zácpu a prospívat celkovému zdraví těla. Obecně se však jedná o velmi prosperující ovoce, které také disponuje řadou užitečných vitamínů a minerálů – ty zase podle Brianna Elliott pomáhají snižovat riziko několika chronických onemocnění a podporovat imunitní systém i činnost jednotlivých orgánů. Kromě toho jsou švestky poměrně levné a zakoupíte je téměř v každém obchodě s potravinami. Stejně tak je lze velmi snadno přidat do jídelníčku. 

1) Zmírňují zácpu  

Sušené švestky a čerstvá šťáva ze švestek jsou dobře známy pro svou schopnost zmírňovat zácpu. To především díky tomu, že obsahují hojné množství nerozpustné vlákniny (zhruba 1 gram vlákniny na jeden kus), která se nespojuje s vodou. Její zvýšený příjem pomáhá předcházet tomuto nepříjemnému problému tím, že dodává stolici objem a může urychlovat rychlost pohybu odpadních látek procházejících trávicím traktem. Stejně tak toto lahodné ovoce obsahuje sorbitol, což je cukerný alkohol s přirozenými projímavými účinky

2) Jsou bohaté na antioxidanty

Pravidelná konzumace švestek, a to jak sušených, tak i čerstvých, pomáhá snižovat zánět, podporovat obranyschopnost imunitního systému a chránit buňky před poškozením volnými radikály. Důvodem je především skutečnost, že obsahují vysoké množství polyfenolových antioxidantů, které mají také pozitivní vliv na zdraví kostí a mohou snižovat riziko vzniku srdečních onemocnění a cukrovky. Za zmínku stojí také fakt, že toto lahodné ovoce výrazně snižuje zánětlivé markery spojené s onemocněním kloubů a plic. 

3) Snižují hladinu cukru v krvi

Přestože švestky obsahují poměrně vysoké množství sacharidů, nedochází po jejich konzumaci k výraznému zvýšení hladiny cukru v krvi – právě díky tomu by mohly být skvělou volbou pro lidi s diabetem 2. typu. To především díky tomu, že po jejich konzumaci dochází ke zvýšení hladiny adiponektinu, hormonu, který hraje velmi důležitou roli v regulaci tohoto faktoru. Kromě toho pak může stát za těmito účinky také vláknina, protože zpomaluje rychlost, jakou tělo po jídle vstřebává sacharidy. 

iZdroj fotografie: Pixabay

4) Prospívají zdraví srdce

Pravidelná konzumace švestek může také podporovat zdraví srdce. Obsahují totiž řadu užitečných antioxidantů, které pomáhají snižovat vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu, což jsou hlavní rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění. Je ovšem důležité zmínit, že aby byly tyto skutečnosti potvrzeny, je zapotřebí provést další výzkumy na toto téma. Doposud však výsledky vypadají velmi slibně.  

5) Podporují zdraví kostí

Švestky, zejména v sušené podobě, mohou být prospěšné pro zdraví kostí. To především proto, že snižují rizika onemocnění, jako je osteoporóza a osteopenie, které výrazně snižují jejich hustotu – pravidelná konzumace švestek naopak podporuje růst kostní hmoty. Vědci stále netuší, co stojí za tímto účinkem, ovšem se vší pravděpodobností za to mohou antioxidanty a jejich protizánětlivé vlastnosti. Kromě toho konzumace sušených švestek pomáhá zvyšovat hladinu některých hormonů, které se podílejí na tvorbě kostí. 

Jak často jíte švestky vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články