Vliv výživy na funkci mozku aneb Jak předcházet mozkové mlze, než vám znemožní jasně myslet

Výživa bohatá na vitamíny a minerály má zásadní vliv na funkci mozku. Dokáže mozkovou mlhu rozptýlit nebo jí úplně předejít. Víte, co je potřeba tělu dodávat?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Aby váš mozek správně fungoval, potřebuje správnou výživu bohatou na vitamíny a další živiny. Při jejich nedostatku začne zlobit. Jak? Podle doktorky Stacey Sampson se nedostatečná výživa mozku projevuje snížením kognitivních funkcí, jako jsou paměť, soustředění a pozornost. Neschopnost přemýšlet a stálý mozkový útlum se označuje jako mozková mlha. Pojďte se podívat, jak o svůj mozek dbát. Pokud vás mozková mlha už trápí, možná vám právě tato výživová doporučení pomohou zapnout mlhovky a prohlédnout.

Co je to mozková mlha

Mozková mlha je termín, který zastřešuje skupinu příznaků. Dalo by se říct, že se jedná o stav, kdy nedokážete jasně myslet. Ovlivňuje koncentraci i paměť. Připadáte si, jako kdyby se vám mozek skutečně zamlžil. Když si chcete cokoli vybavit, musíte se tou mlhou pomalu prokousávat. A ve většině případů brzy zjistíte, že se vám tu těžkou cestu za uchopením myšlenky ani nechce podstupovat. Nedokážete se soustředit ani myslet, jen tupě přežíváte. To je mozková mlha.

Co způsobuje mozkovou mlhu

Přesná příčina mozkové mlhy se špatně diagnostikuje a zjišťuje, protože příčin existuje široká škála. Některé přímo mozkovou mlhu vyvolávají, u dalších je mozková mlha průvodní jev. Nejčastěji jde o:

  • dlouhodobý stres
  • deprese a úzkosti
  • fibromyalgie
  • sníženou funkci štítné žlázy
  • chronický zánět v mozku
  • demenci a Alzheimerovu chorobu
  • prodělání covidu-19
  • hormonální změny v těhotenství nebo v klimakteriu
  • dehydrataci
  • dlouhodobý nedostatek spánku
  • užívání některých léků, včetně chemoterapie
  • nedostatek některých živin
iZdroj fotografie: Pixabay

Příznaky mozkové mlhy

Jak už jsme předeslali, když jsme si vysvětlovali, co to mozková mlha vlastně je, jedná se o snížení kognitivních funkcí. Poznáte to podle potíží jako jsou:

  • zapomnětlivost a problémy s krátkodobou pamětí
  • potíže se soustředěním
  • zmatkování
  • nedostatek duševní jasnosti, mysl vám připadá zakrytá mlhou
  • pomalé myšlení
  • narušení pracovního výkonu a ztížené plnění zadaných úkolů

Jak může výživa ovlivnit kognitivní funkce

Živiny obsažené ve stravě mají zásadní vliv nejen při vývoji mozku během dětství, ale také pro jeho funkci během života. Existuje studie, která potvrdila, že výživa silně ovlivňuje kognitivní funkce a emoce. Podívejte se, které složky by pro správnou funkci mozku neměly chybět, a pokud se vám je nedaří doplňovat přirozeně ve stravě, popřemýšlejte o doplňcích stravy.

Vitamín C

Vitamín C zlepšuje imunitu a patří mezi první vitamíny, na které se obracíme, když začínají podzimní plískanice. V neurologické rovině zlepšuje paměť a pozornost. Jeho nízké hladiny mohou vést k depresím, které jdou pak ruku v ruce se sníženou odolností vůči nemocem a mozkovou mlhou.

Vitamín B12

Vitamín B12 je spojen s krvetvorbou, ale dělá toho v těle daleko víc. Například ho tělo potřebuje pro správnou funkci centrálního nervového systému. Jeho nedostatek způsobí potíže s pamětí, myšlením a úsudkem. Naštěstí je snadné ho doplnit právě díky doplňkům stravy. Však ono se o něj tělo samo leckdy přihlásí v podobě bolestivého naprasklého ústního koutku.

Vitamín D

Vitamín D hraje velikou roli v budování imunity, je důležitý pro správný vývoj v dětství a pro správnou funkci mozku. Nízké hladiny vitamínu D souvisí s rozvojem deprese, která s mozkovou mlhou může souviset. Máte-li nedostatek vitamínu D, doplňujte ho pomocí doplňků stravy (to je vhodné hlavně v zimě) nebo zvyšte příjem potravin bohatých na vitamín D a vystavujte se častěji slunečním paprskům. Ne nadarmo se říká, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

iZdroj fotografie: Pixabay

Železo

Nízké hladiny železa způsobují anémii a snížení kognitivních funkcí. Změny pozornosti, paměti a chování příznačné pro mozkovou mlhu může vyvolat jak nízká, tak ale i vysoká hladina železa. Pokud se ve vaší stravě objevuje dostatek produktů živočišného původu, pak nemusíte mít obavy. O jeho doplňování by měli dbát především vegetariáni a vegani. Jeho potřeba stoupá také v období těhotenství, kdy může lékař doporučit doplněk stravy obsahující železo. Jen počítejte s tím, že tyto doplňky ve většině případů způsobují zácpu.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny najdete obsažené především v rybách. Jedná se o typ zdravého tuku, který prospívá srdci, snižuje zánět v těle a přispívá ke správnému fungování mozku. Nízké hladiny tohoto tuku mohou způsobit deprese a k mozkové mlze je jen krůček. Jestli nemáte pravidelně na talíři ryby, určitě zvažte doplněk stravy z lékárny.

Hořčík

Nedostatek hořčíku tělo většinou ohlašuje svalovými křečemi. Bez hořčíku jste náchylnější ke stresu, což k mozkové mlze může také hodně přispět. Pokud se ho rozhodnete doplňovat, nepřežeňte to. Vysoká dávka hořčíku působí projímavě.

Kdy k lékaři?

Bojujete už delší dobu s mozkovou mlhou a běžná opatření vám nepomáhají? Neváhejte se obrátit na svého lékaře. Můžete dojít za svým obvodním lékařem, který vás vyšetří a pravděpodobně odkáže na neurologa. Záleží na příčině, která mozkovou mlhu vyvolává. Pokud se jedná o deprese, bude lepší vyhledat rovnou péči psychiatra. Vhodně zvolená léčba vás dokáže postavit znovu na nohy a vrátit vám chuť do života. Pokud mozková mlha tkví v problémech s příjmem potravy a následným nedostatkem živin, obraťte se na výživového poradce.

Jaké jsou vaše zkušenosti s mozkovou mlhou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články