Roste zdarma a má milionové účinky: Dodá tělu vitamíny C, E a A, pomůže zdraví pokožky i vlasů

Zlatice prostřední je okrasný keř, který potkáte téměř v každé zahradě. Kvete brzy na jaře a má výrazně žluté květy. Tyto květy jsou dokonce jedlé.

Zlatice keř i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Napadlo vás někdy, že i okrasné keře mohou být léčivé? Takovým případem je zlatice prostřední. Kvete mezi prvními rostlinami na jaře a její květy mají nádhernou sytě žlutou barvu. Používá se zejména v zahradách jako okrasný keř, ale v tradičním lidovém léčitelství se její plody využívaly pro své léčivé vlastnosti. Nezaměňte ji ale za jiný keř.

Není zlatý déšť jako zlatý déšť

Zlatici se laicky říká zlatý déšť. Je to ale velmi zavádějící název, protože pravý zlatý déšť je název pro štědřenec, který kvete jasně žlutými květy, má převislé větve a pozor, je prudce jedovatý.

V Číně platí za nejlepší léčivku

Zlatice prostřední (forsythia) pochází z Číny, kde už v dávných dobách byla považována za nejlepší léčivou rostlinu. Jsou tam populární také bobule goji, které v našich končinách zatím moc známé nejsou, ale na JakZdravě jsme o nich již psali. Zlatice se u nás hojně vyskytuje v zahradách. Její plody, listy, větve i oddenky obsahují silice, rutin, saponity a glykosidy. Rutin najdete i ve výhoncích.

Účinky zlatice na zdraví

Protože zlatice obsahuje rutin, je skvělá pro normalizaci srdečního rytmu, zlepšení zdraví cév a snížení krevního tlaku. Glykosidy zase pomáhají pečovat o nehty, vlasy a kůži. Fytoestrogeny ze zlatice jsou náhradou hormonů, které mohou snižovat riziko vzniku rakoviny, jak píše také WebMD. Ve zlatici jsou dále obsažené vitamíny C, A, E a D, z minerálů hlavně draslík, křemík, vápník, jód, hořčík a měď, organické kyseliny a komplexní alkoholy. To vše je důležité pro metabolismus.

Větvička zlatice se sýkorkou a modrým nebem iZdroj fotografie: Pixabay
Zlatice kvete mezi prvními rostlinami na jaře.

Jak užívat zlatici

Ze zlatice si můžete připravit odvar z květů nebo z nezralých plodů. Používá se zevně. Má antibakteriální vlastnosti a při aplikaci na skvrny na kůži může tyto nedostatky zesvětlit. Pomáhá proti akné, na mastnou pleť i na vrásky. Čerstvé květy zlatice jsou jedlé a můžete si je přidat do salátu. Jak si správně připravit salát, radila naše redakce již dříve.

Rozkrojený a celý fík

Dědečkův lidový lék: Pomáhá čistit cévy, snižovat cholesterol jako kdyby nikdy neexistoval

Na co dát pozor

Kořen zlatice je mírně jedovatý. Pokud ho budete užívat víc, než je zdrávo, pravděpodobně se u vás vyskytnou vedlejší účinky. Tinktury a odvary ze zlatice, včetně čajů z oddenku, nepodávejte lidem s nízkým pulsem, akutním selháním ledvin, s nemocnou slezinou či nemocnými játry. Zlatici nepoužívejte během těhotenství, jak varuje web NIH. Pozor, pokud se léčíte s krevní srážlivostí – zlatice zpomaluje srážení krve.

Jak používáte zlatici vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články