Zákon močení: Uroložka vysvětlila, proč se řídit pravidlem 21 sekund a kdy raději navštívit lékaře

Močení pro mnoho z nás není věda. Výzkumníci, kteří v roce 2015 získali Nobelovu cenu za fyziku, by nás zcela jistě vyvedli z omylu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V roce 2015 byla udělena Nobelova cena za fyziku za pořízení vysokorychlostních záběrů močení zvířat v zoologických zahradách a sdílení těchto videí přes Youtube. Tým modeloval dynamiku tekutin zapojených do čůrání u různých druhů zvířat a zjištění bylo nazváno Zákon močení. Může to znít zábavně, ale správné močení je opravdu možné považovat za vědu. 

Jaká je délka močení u zvířat a co ji ovlivňuje?

Je to jednoduchý zákon, ale kuriózní: zvířata vážící více než 3 kilogramy vyprázdní močový měchýř asi za 21 sekund se standardní odchylkou 13 sekund. U menších zvířat se vymočení může stát za zlomek sekundy. Výzkum pomohl potvrdit, že trvání močení nesouviselo pouze s tlakem močového měchýře, ale také souvisí s gravitací působící na pohlavní úd. U menších zvířat je doba močení omezena povrchovým napětím moči.

iZdroj fotografie: Pexels

Jak je ale možné vyprázdnit močový měchýř zvířat o hmotnosti 0,5 kg a 100 kg za téměř stejnou dobu? ,,Větší zvířata mají delší močovou trubici (lat. Uretra), a tím větší míru působení gravitační síly. Tyto dlouhé močové trubice zvyšují průtok moči u větších zvířat, což jim umožňuje vyprázdnit měchýř za přibližně stejnou dobu“, napsal tým ve svém příspěvku.

Analogie s Pascalovým sudem

,,V této studii jsme zjistili, že močová trubice je analogická s Pascalovým sudem (Francouzský fyzik Blaise Pascal provedl experiment, kterým dokázal, že malým množstvím vody dokáže roztrhnout sud), který funguje jako zařízení pro vstup energie. Díky takovému vodotěsnému potrubí, které směřuje moč dolů, močová trubice zvyšuje gravitační sílu působící na moč a tím i rychlost,“ potvrzují vědci. Délka močové trubice je tedy pro větší živočichy rozhodující pro schopnost močového měchýře rychle se vyprázdnit.

iZdroj fotografie: Pexels

I když je zábavné vědět, jak zvířata čůrají a jak dlouho, je také užitečné vědět, jak tyto informace pomůžou ve výzkumu. Pomocí údajů, které vědci shromáždili, dokázali vytvořit rovnici, která by nám měla říci, jak dlouho by mělo každé zvíře močit. Odchylka od této doby močení může být známkou špatného zdraví močového měchýře, otoku, infekce nebo, v případě příliš krátkého močení, problémů s prostatou.

Co znamená pravidlo 21 sekund?

Uroložka Nicole Eisenbrown uvedla, že toto 21 sekundové pravidlo lze použít pro diagnostiku. V zásadě platí, že pokud vám jedno vymočení trvá déle nebo naopak výrazně méně než 21 sekund, může to být příznak zdravotních komplikací rozličného druhu.  Při vykonávání profese, kde není tak jednoduše možné si odskočit na toaletu, moč zadržujeme neúměrně dlouho. Následkem toho se nám může zvětšit měchýř tzv. chronickým prodloužením a tento stav může přinést řadu zdravotních problémů. 

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud naopak močíte kratší dobu a chodíte na toaletu často, následkem může být tzv. hyperaktivní měchýř. Váš močový měchýř se může cítit neustále plný, a proto toaletu navštěvujete stále častěji. Častější dráždění k močení však může být spjato i se zánětem močového ústrojí, močových kamenů nebo cystitidy, takže diagnostiku pro včasné zjištění určitě není dobré podceňovat. 

Sledování i takové činnosti, jako je močení, může přinést opravdu řadu poznatků, a také možnost včasně diagnostikovat jak onemocnění zjištěné na základě krátké doby močení (zánět, močové kameny, cystitida), tak také například delší močení u mužů vyššího věku, kdy tento příznak bývá ukazatelem zdravotních problémů s prostatou. Sebediagnostika je důležitá a můžete se díky ní vyvarovat řadě zdravotních problémů. 

Zdroj: IFLS, Cornell University

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články