3 typy bílých skvrn na kůži a jak se jich zbavit | JakZdravě.cz

Máte bílé skvrnky na kůži? Trpíte touto nemocí. Zjistěte, proč a jakým způsobem se jich můžete definitivně zbavit

Odhalte příčinu tvorby bílých skvrn na své kůži a zbavte se jich tím správným typem léčby. Důvody jejich vzniku jsou různé, ale léčba je v zásadě obdobná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bílé skvrny na kůži bývají často způsobeny proteiny či odumřelými buňkami, které se zachytily pod vrchní vrstvou pokožky. To ovšem není jediná příčina. Mezi další patří jejich vytváření v důsledku depigmentace, neboli ztráty kožního barviva. Bílé skvrnky většinou nejsou důvodem k obavám. Je však vždy lepší poradit se specialistou, v tomto případě dermatologem, který pokožku zkontroluje a nasadí tu správnou léčbu, uvádí Cynthia Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP.
Bílé sluneční skvrny a jak se jich zbavit

U tohoto typu bílých skvrn došlo ke ztrátě pigmentu. Nejsou nijak vážné a nepocítíte ani žádné příznaky. Obvykle jsou 1 až 3 milimetry velké. Objevovat se začínají nejprve na nohou, následně na pažích, nahoře na zádech, a nakonec i na obličeji. Bohužel není úplně jistá příčina, proč to tak je. Často se u lidí objevují až po dosažení cca 40 let. Jak již bylo řečeno, nejsou nijak nebezpečné a ohrožující, proto se je často lidé rozhodnou neřešit.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud byste je ale léčit chtěli, pak je určitě pro začátek nutné každý den použít opalovací krém s SPF minimálně 25+. Častému opalování se spíše vyhýbejte, a to jak tomu na sluníčku, tak v soláriích. Dermabraze je mechanická exfoliace, která odstraní odumřelé buňky, a tím pomůže obnově pokožky. Tato kosmetická procedura je velice oblíbená, jelikož je opravdu účinná. Dále jsou k dispozici také různé krémy, například ty, které obsahují retinoidy.

Světlé skvrny způsobené pityriasis alba

Tento typ kožních skvrn je opět nezávažný, a kromě nepříjemných suchých, zarudlých a svědivých míst, po kterých na kůži zůstává světlá mapa, se nic vážného neděje. Tyto kožní problémy se obvykle vyvinou u dětí mezi 3 až 16 rokem. Nejčastěji zasáhnou obličej, ale mohou se objevit i na krku, ramenech či pažích. S příčinou je to zde opět ne zcela jasné. Na vině může být lehká forma ekzému nebo přílišné odmašťování a přesušování pokožky.


iZdroj fotografie:
istockphoto.com

Léčba opět není nutná, ale je dobrá pro omezení svědivosti a lepší pocit. V první řadě je určitě důležité problematická místa řádně hydratovat, to pro lehčí formy potíží bude naprosto stačit. Dále mohou pomoci také nízkoprocentní kortikosteroidní krémy. Ale dají se zakoupit i krémy určené přímo na tento problém bez obsahu steroidů, tedy bez možných vedlejších účinků.

Častým typem bílých skvrnek jsou milia

Milia jsou dalším typem světlých skvrnek. Jsou to nebolestivé, pevné, vyvýšené bílé váčky, které obvykle nepřesahují velikost 2 milimetry. Jejich příčinou je keratin – kožní bílkovina, která se zachytí pod kůží a vytvoří tam prostor, jenž se posléze naplní tekutinou. Také se mohou objevit v důsledku poškození tkáně puchýři či záněty nebo jako vedlejší účinek užívání určitých léků.


iZdroj fotografie: Depositphotos

U těchto milia bílých skvrn se většinou jako léčba doporučují retinoidní krémy a mastičky. Účinné jsou už i ty nízkoprocentní, bohatě vám postačí 0,1 %. Tyto kosmetické léčebné prostředky s nízkými koncentracemi jsou opět volně k dostání v lékárnách a v dalších obchodech. Pomoci mohou také steroidní krémy, ty jsou však už na lékařský předpis a měly by být až jako poslední možnost. Ovšem milií se díky nim účinně zbavíte s jistotou.

Zdroj: Medicalnewstoday

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů