Jak rozeznat vážné zdravotní problémy: 6 příznaků, které byste neměli ignorovat

Spoustu lidí trpí bolestmi, které ovšem přehlížejí. V mnoha případech to není na místě. Může se jednat o akutní bolest v břiše, bolest zad či na hrudi.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Některé bolesti se objeví a má to pádný důvod, o kterém víme. Jindy bolesti přijdou a jejich příčina není jasná. Většina lidí čeká nebo hledá výmluvy, proč tomu tak může být. Ovšem, jsou určité bolesti, které není vhodné přehlížet. Určitě by bylo na místě navštívit lékaře, pokud vás trápí intenzivní bolest zad, náhlá bolest v tříslech či v břiše. Objevit se může také přetrvávající bolest v chodidle, přechodná bolest na hrudi nebo bolest nohy, která je doprovázena otokem. Zkrátka není od věci se o těchto potížích poradit s odborníkem.

1) Silná bolest zad

Záda jsou velmi častým místem, kde lidé pociťují bolest. Většinou ovšem přichází buď po nadměrné zátěži, která může být spojena se zvedáním těžkých věcí. Objevit se může i po úrazech nebo nadměrné fyzické aktivitě, kdy člověk opomene řádné protažení. Pokud bolest přichází náhle a je velmi intenzivní, může se jednat o prasklé aneurysma. Aneurysma je lokální vyboulení cévy vznikající v důsledku oslabení nebo poškození cévní stěny. Tento stav je akutní a následky mohou být fatální. Může se jednat i o příznaky ledvinového kamene.

2) Náhlá bolest v tříslech

Tento stav a jeho příčiny se týkají mužů. Řeč je totiž o možné torzi neboli otočení varlete. Jedná se o náhlou urologickou příhodu, která je způsobena otočením varlete kolem cévní stopky. Může vzniknout nevhodným pohybem nebo úderem. V těchto případech se většinou jedná o jednostrannou bolest doprovázenou otokem. Tento stav vyžaduje urychlené jednání. Případně se může jednat také o zánět nadvarlete.

3) Akutní bolest v břiše

Bolesti břicha jsou známé především ženám. Avšak tam je jasně známá příčina každý měsíc. Pokud je ovšem bolest akutní, náhlá a silná, může se jednat o zánět slepého střeva, slinivky břišní nebo žlučníku.

4) Bolest na hrudi

Může se stát, že se náhle objeví bolest na hrudi, která po chvíli ustoupí. Tento pocit bývá často popisován jako pocit tíhy na hrudi. Na rozdíl od jiných důvodů bolesti na hrudi se objeví a po chvíli zmizí, a tak může být řeč pravděpodobně o poruše trávení.

5) Přetrvávající bolest v chodidle

Další přehlíženou bolestí může být naopak přetrvávající a často vzrůstající bolest v chodidle, holeni, lýtku či stehně. Zvláště pokud se bolest zhoršuje po fyzické námaze, může se jednat o únavovou zlomeninu. Opakované namáhání totiž neumožňuje, aby se kost sama zahojila.

6) Bolest nohy doprovázená otokem

V případě, že vás trápí bolest nohy, která může být doprovázena jejím otokem, může se jednat o hlubokou žilní trombózu. Je to stav, při kterém dochází k hromadění krve v dolních končetinách a vytvoření krevní sraženiny. V okamžiku, kdy se sraženina zvětší, vzniká již zmíněný otok.

Jaké příznaky občas přehlížíte vy?

Zdroj: Zdrave.to
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články