Apendicitida, hnisavý zánětlivý proces slepého střeva. Zní děsivě, ale nenápadné příznaky jsou často lidmi podceňovány

Při déle trvající bolesti břicha jste si možná již řekli, zda vás náhodou netrápí zánět slepého střeva. Ten se může projevit i prostřednictvím více symptomů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Apendicita, kterou většina Čechů označuje jako zánět slepého střeva, je onemocnění postihující část trávicího ústrojí. Neexistuje však jen jedna jediná varianta, může vás totiž postihnout buď akutní zánět, nebo chronický. Podle toho, jaký druh zánětu se v červovitém výběžku usadil, se od sebe může lišit rychlost projevu jednotlivých příznaků.

Nejčastěji ucítíte bolest v oblasti pupku

Jako první se všem ve spojitosti se zánětem slepého střeva vybaví silné křeče v břiše. Ty jsou často doprovázeny nevolností a zvracením, k němuž dojde zpravidla po pocitu bodavé bolesti. U některých pacientů se také vyskytuje zácpa, u jiných se naopak projeví průjem. Zpravidla však bývá zánět doprovázen zvýšenou teplotou, malátností a únavou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nejčastějším projevem je silná křečovitá bolest. Doktoři ji často dokážou správně rozpoznat, nahmatat a určit, zda se jedná o zánět slepého střeva.

Za jistých okolností se mohou dostavit i urogenitální potíže, jako je častější nutkání močit. To bývá doprovázeno bolestí na pravé straně břicha, tlakem v oblasti močového měchýře a svíráním močovodu. Tyto problémy postihují až čtvrtinu všech pacientů se zánětem slepého střeva. Častějšími symptomy jsou však nechutenství či zrychlený tep při křečích v břiše.

Čím je zánět způsoben a jak mu předcházet?

Ke vzniku zánětu může dojít zejména poté, co se do slepého střeva dostane nežádoucí předmět a usadí se zde. Může se jednat o kus stolice, parazita nebo jiný cizí objekt, jakým je například omylem spolknutá pecka. Tomu neprospívá ani fakt, že se v dnešní stravě nevyskytuje mnoho látek, které by napomáhaly rychlejšímu trávení.

iZdroj fotografie: Unsplash
Přejídání se zvyšuje šanci na to, že se vám zbytek jídla či kousek stolice dostane do slepého střeva a usadí se tam.

Existují však i lidé, kteří mají větší předpoklady k tomu, aby se u nich vyskytl zánět. Jsou jimi především obézní jedinci a ti, kteří se často přecpávají. Přejídání může zapříčinit pomalejší trávení, případně v jeho důsledku žaludek propustí nějakou stravu nezpracovanou. Jídlo se pak pohybuje střevy pomaleji a může se dostat do červovitého výběžku.

Zdroj: Web MD

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články