Objevují se na vaší kůži červené tečky? V jistých případech mohou poukazovat na závažné zdravotní onemocnění

Možná jste si všimli na své kůži drobných červených teček. Zjistěte, co znamenají a jak se můžete těchto nevzhledných teček zbavit nebo jak jim předejít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možná jste na své pokožce nalezli drobné červené tečky. Pravdou je, že se jedná o poměrně běžnou záležitost – asi tak stejně častou, jako jsou pihy. Někdo na ně „trpí“ více, někdo méně. Možná jste ale nevěděli, že si je můžete způsobit i nevhodným životním stylem. Řadu lidí proto zajímá, o co se vlastně jedná a na základě čeho se tyto červené tečky objevují. Mnoho otázek je směřováno také na zjištění, zdali jsou projevem některé z nemocí nebo jsou „neškodné“.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Červené tečky na kůži se nevyhýbají ani malým dětem. V jejich případě ovšem často po nějakém čase úplně vymizí

Červené tečky na kůži nejsou onemocnění

Mnohokrát zmiňované červené tečky se odborně nazývají angiomy a jedná se o nezhoubné (benigní) nádory. Angiomy jsou tvořené drobnými krevními či mízními cévami a objevují se na pokožce těla vysokého procenta populace. Pokud jsou tvořené krevními cévami, hovoříme o hemangiomech. V případě, že jsou tvořeny lymfatickými cévami, hovoříme o lymfangiomech. Nalézt je pak můžete prakticky kdekoliv na těle – od rukou, přes záda a hrudník, až po obličej či nohy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Angiomy vzniklé jako běžný projev stárnutí se nejčastěji objevují na ramenou a horní části zad

Kromě faktu, že jsou angiomy vcelku nevzhledné, jsou lékařsky zanedbatelné. Tedy nejedná se o žádné onemocnění. Příčina jejich vzniku může být dvojí – věk či špatný životní styl. V prvním případě s jejich tvorbou s nejvyšší pravděpodobností nic neuděláte, a až vám odbije 30, můžete se „těšit“ na řadu červených „dárečků“. Angiomy v tomto případě vypadají jako malá a vypoulená znaménka a tvoří se především na pažích a ramenou, potažmo horní části zad. Příčinou jejich vzniku jsou prosté věkové změny kůže a cév.

Vznikají i v souvislosti se špatným životním stylem

Druhou příčinou vzniku angiomů je špatný životní styl. V tomto případě pak angiom nabývá nepravidelného tvaru a spíše než tečku připomíná skvrnu, která se může či nemusí cévně větvit. Méně často vznikají angiomy v důsledku zdravotních problémů (v tomto případě jsou doprovázeny ještě dalšími projevy probíhajícího onemocnění). Zde je však nutné zmínit, že se nejedná o angiomy jako takové, ale o projev samotného onemocnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Běžně se angiomy neodstraňují, jedná se čistě o estetický zákrok

Jsou-li spojené s onemocněním, s nejvyšší pravděpodobností se jedná o problémy s játry, cévní onemocnění či hormonální poruchu. Pokud si nicméně všimnete, že angiomy náhle mění tvar, velikost či krvácí, vždy byste měli preventivně vyhledat lékaře. Pokud chcete minimalizovat riziko, že se vám na kůži v budoucnu objeví, je dobré dbát na zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu, příjem dostatečného množství tekutin (nejlépe vody) a přiměřený pohyb.

Zdroj: Brightside, Mayo Clinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články