Skrytý zabiják, který ohrozil miliony lidí: Azbestóza vás může zaskočit i po několika desetiletích

Azbestóza, nebo-li plicní fibróza je závažné onemocnění, které se může rozvinout až po několika dekádách po vystavení se azbestu. Lékař vysvětluje jak ji rozpoznat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Azbest se hojně používal ve druhé polovině 20. století, zejména pro svou nehořlavost a odolnost vůči kyselinám. Kvůli své nebezpečnosti bylo následně jeho použití zakázáno. Dr. Adithya Cattamanchi, M.D. vysvětluje, že nebezpečnost azbestu tkví hlavně v tom, že zdravotní obtíže spojené s vystavením se azbestu se projevují až po dlouhé době po expozici.

Co je azbestóza

Azbestóza je plicní onemocnění, které vzniká, když azbestová vlákna způsobí zjizvení plic. Zjizvení vám může ztížit dýchání, protože brání normálnímu rozpínání a smršťování plicní tkáně. Zjizvení tak omezuje dýchání a narušuje schopnost kyslíku pronikat do krevního oběhu. Další názvy pro toto onemocnění jsou plicní fibróza a intersticiální pneumonitida.

Mnoho případů vzniklo v důsledku expozice azbestu na pracovišti před přijetím regulací pro jeho používání. Azbestózou trpí tedy zejména lidé, kteří pracovali ve výrobě, zpracování a odstraňování či likvidaci materiálů obsahujících azbest. Toto onemocnění se vyvíjí léta a může být životu nebezpečné.

Příznaky azbestózy

Ve většině případů se příznaky začnou objevovat až přibližně 20 let (v rozmezí 10 až 40 let) po expozici azbestu.

Mezi příznaky azbestózy patří:

  • dušnost
  • tíseň na hrudi
  • přetrvávající suchý kašel
  • bolest na hrudi
  • ztráta chuti k jídlu
  • paličkovitost prstů (zvětšené konečky prstů)
  • deformace nehtů
iZdroj fotografie: Depositphotos

Možnosti léčby azbestózy

Azbestózu nelze vyléčit. Existuje však několik způsobů, které mohou pomoci kontrolovat nebo zmírnit příznaky. Inhalátory pomáhají uvolnit překrvení plic. Pokud máte nízkou hladinu kyslíku v krvi, může vám pomoci doplňkový kyslík z masky nebo hadiček, které se umisťují do nosu.

Léčba azbestózy zahrnuje také prevenci zhoršování nemoci. Toho můžete dosáhnout tím, že se vyhnete dalšímu vystavení azbestu a přestanete kouřit. Pokud je váš stav závažný, může být možností transplantace plic.

Možné komplikace a přidružená onemocnění

Expozice azbestu může vést k malignímu mezoteliomu, což je závažná forma rakoviny plic. U kuřáků se mohou vyvinout i jiné typy rakoviny plic. S expozicí azbestu souvisí také nahromadění tekutiny kolem plic, tzv. pleurální výpotek.

Mezi faktory, které ovlivňují závažnost onemocnění, patří to, jak dlouho jste byli azbestu vystaveni a kolik jste ho vdechli. Jakmile přestanete být vystaveni azbestu, postupuje onemocnění pomaleji. Lidé, kteří onemocněním trpí, ale nedojde u nich k rozvoji komplikací, mohou žít desítky let.

Co dělat, pokud jste byli vystaveni riziku

Pokud jste se s expozicí azbestu potýkali déle než 10 let, měli byste každé 3 až 5 let navštívit svého lékaře, aby vám udělal rentgenový snímek hrudníku a provedl screening.

V případě, že jste azbestu vystaveni (například v práci azbest odstraňujete) nezapomeňte používat všechny bezpečnostní pomůcky a dodržovat všechny bezpečnostní postupy, abyste riziko co možná nejvíce snížili.

Jaké jsou vaše zkušenosti s azbestem?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články