Jazyk dokáže podat důležité informace o zdraví. Černý chlupatý je neškodný, jasně červená může signalizovat chorobu

Asi je vám známo, že jazyk je sval a nachází se v dutině ústní. Možná ale nevíte, co znamená, když se váš jazyk zbarví do ruda nebo vypadá jako černý chlupatý jazyk z boty.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Barva jazyka dokáže o vašem zdravotním stavu hodně napovědět. Ať už se jedná o celkové onemocnění nebo pouze o nemoci dutiny ústní, vždy je dobré věnovat pozornost barvě a povlaku jazyka. Otolaryngoložka Nicole Leigh Aaronson zdůrazňuje, že dodržování správné ústní hygieny pomáhá jako prevence většiny onemocnění dutiny ústní a jazyka. Co ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ale dělat, když váš jazyk hraje všemi možnými barvami?

Jak zjistit barvu jazyka?

Barvu svého jazyka určíte snadno. Budete potřebovat jen zrcadlo a denní světlo. Vyplázněte na sebe jazyk a pořádně si ho prohlédněte. Zaměřte se na jeho tvar, velikost, barvu a povlak. Jazyk vyplazujte pouze do zrcadla, ne na druhé lidi. Mohli by to považovat za nezdvořilé, pokud je ovšem předem nepoprosíte o pomoc s diagnostikou barvy.

Co znamenají jednotlivá zbarvení jazyka

Protože každá barva jazyka něco znamená, připravili jsme pro vás jednoduchý přehled. Normální jazyk je růžový, mírně vlhký. Neměl by být příliš špičatý, ale ani moc kulatý. Také byste měli vidět lehký povlak. Vyzkoušet můžete i jeho pohyblivost a pružnost. Jestliže u vás právě probíhá nemoc a jazyk vypadá jako jazyk zdravého člověka, pak je prognóza dobrá.

iZdroj fotografie: Freepik

Jasně červený jazyk

Zářivě červený jazyk se často objevuje při streptokokových onemocněních, spále nebo při šarlatové horečce. Projevovat se tak může i nedostatek některých vitamínů nebo stopových prvků. Jedná se hlavně o vitamíny řady B a železo. V některých případech může signalizovat choroby oběhového ústrojí.

Žluté zbarvení jazyka

Žlutým povlakem na jazyku se mohou projevovat trávicí choroby nebo problémy se žlučníkem. Pomoci by v tomto případě mohla vláknina a zdravý jídelníček zbavený těžkých mastných jídel. Jazyk zbarvuje nažluto také kouření. Pomoci může přestat kouřit nebo zvýšit ústní hygienu na maximum.

Modrý jazyk předpovídá závažný stav

Jestliže vy nebo někdo z vašich blízkých má zbarvený jazyk domodra a nejedl před tím žádné jídlo obsahující potravinářské barvivo, pak se může jednat o cyanózu. To je stav, kdy je v krvi málo kyslíku. Kromě jazyka bude promodralý také obličej, rty a konečky prstů. Okamžitě vyhledejte lékaře nebo volejte lékařskou pomoc. Nedostatečné okysličení je vážný stav, který může špatně skončit. Pro kontrolu okysličení můžete použít domácí oxymetr.

Bílý jazyk

Bílý a hutný povlak na jazyku může značit kvasinkovou infekci. Bíle zbarvený jazyk můžete mít také při chřipce. Jestli přes den pijete málo tekutin, tak i v tomto případě můžete pozorovat rozličné zbarvení jazyka. Začíná bílou, ale s narůstající dehydratací se může zbarvit až do hněda. Příčina ale nemusí být vůbec vážná. S barvami jazyka si umí pohrát složení mikroflóry ústní dutiny, takže pomůže hlavně perfektní ústní hygiena.

Černý chlupatý jazyk

Možná jste se s tímto termínem už setkali, když jste se mu smáli při pročítání příbalových letáků od některých antibiotik. Často tam bývá uváděn jako nežádoucí nebo vedlejší účinek. Jde o neškodné onemocnění, které způsobují přemnožené bakterie v ústech. Zvyšte ústní hygienu, můžete také zkusit kloktat šalvějový čaj nebo opatrně čistit kromě zubů i jazyk.

Pozor na nehojící se boláky v ústech a na jazyku

Návštěvu lékaře neodkládejte, jestliže se vám v ústech nebo na jazyku objevují nehojící se ložiska. Taková místa se projevují bolestivostí, zápachem z úst a častým krvácením. Špatně se hojící boláky nebo vřídky je vždy dobré nechat zkontrolovat na ORL, aby se vyloučila počínající rakovina jazyka či rakovina dutiny ústní.

Kdy jít vyplazovat jazyk k lékaři?

Jestliže jste zpozorovali náhlou změnu barvy jazyka, ke které se přidaly ještě další příznaky, bude lepší, když navštívíte lékaře. Popište mu, kdy a jak se váš jazyk zbarvil a nezapomeňte na další příznaky, které se k tomu přidaly, i když si třeba myslíte, že s tím nemusí souviset. Lékař váš stav zhodnotí, adekvátně vyšetří a doporučí další postup nebo léčbu.

A co vy? Co máte na jazyku?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články