Odstín krve během menstruace prozrazuje mnohé, dokonce poukáže na vážná onemocnění

Menstruace se v průběhu života mění. Může se měnit jak délka, tak i intenzita krvácení či barva samotné krve. U některých změn je však potřeba zpozornět.

menstruace i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Menstruace je přirozeným procesem, kterým prochází každá žena v reprodukčním věku. Její intenzita, stejně jako škála nepříjemných symptomů, které ji doprovázejí, je značně individuální. Lékařka Carla Prophete vysvětluje, že samotná menstruace i okolnosti, které ji doprovázejí, se mohou v průběhu života měnit, pokud jsou ale změny nápadné, výrazné a neobvyklé, mohou poukazovat na zdravotní problém.  

Věnujte pozornost změnám

Gynekoložka Stacy A. Henigsman, DO vysvětluje, že barva krve při menstruaci může indikovat různé zdravotní problémy či změny. Například oranžová nebo našedlá krev může značit vaginální infekci, zatímco tmavě červená nebo tmavě hnědá menstruační krev může být raným příznakem těhotenství. Další změny mohou značit závažnější potíže, které vyžadují minimálně konzultaci s lékařem. Pokud jsou změny náhlé a neobvyklé, rozhodně byste je neměli ignorovat. Zpozornět byste měli zejména, pokud se objeví:

Světlá nebo řídká krev

Pokud je menstruační krev světlá nebo řídká, může to naznačovat nízkou hladinu železa v těle. Nedostatek železa může vést k anémii, což je stav, při kterém tělo nedostává dostatečné množství kyslíku kvůli nedostatku červených krvinek. Anémie má však celou řadu dalších příznaků, které jsme již na JakZdravě popisovali. Pokud u sebe kromě světlé menstruační krve pociťujete i další z nich, poraďte se s lékařem.

Mladá žena je unavená nad knihou iZdroj fotografie: Freepik
Nedostatek železa může zapříčinit anémii, jedním z příznaků je únava, dalším světlá krev při menstruaci

Tmavá a hustá krev

Naopak, tmavá a hustá krev může být známkou hormonální nerovnováhy nebo nezhoubných nádorů v děloze. Pokud je tento typ krvácení spojen s bolestmi nebo dalšími symptomy, poraďte se s lékařem.

Přítomnost sraženin

Menstruační krev normálně obsahuje sraženiny, nicméně, pokud se objeví velké sraženiny nebo jsou přítomny v nadměrném množství, je to opět důvodem k návštěvě lékaře. Mohou být známkou různých gynekologických problémů, o kterých jsme již dříve na JakZdravě podrobně informovali, jako jsou například endometrióza nebo myomy.

Žena s tampónem a kalendářem se zaškrtanými dny menstruace

Nejčastější chyby, kterých se ženy dopouští během svých dnů. Průběh menstruace je pak mnohem bolestivější

Další změny

Všechny náhlé a neočekávané změny byste měli konzultovat s lékařem. Kromě těch výše zmíněných věnujte pozornost také změnám v intenzitě či délce trvání menstruace.

Jak často konzultujete s lékařem změny menstruace?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články