Barva očí o člověku mnohé napoví: Modroocí lidé jsou náchylní k rakovině, zelenoocí mohou mít autoimunitní onemocnění

Přestože každý člověk má oči trochu jiné, můžeme je rozdělit do několika skupin. Barva očí pak mnohé napovídá o vašem sklonu k některým chorobám či například toleranci alkoholu.

i Zdroj fotografie: Lilhorso / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Říká se, že oči jsou branou do duše. Na tomto rčení může být přece jen trochu pravdy. Barva očí je totiž výsledkem souhry genů, respektive genetických mutací. Jak vysvětluje optometristka Ann Marie Griff, O.D., barva duhovky je dána množstvím melaninu, čím je ho v duhovce přítomno více, tím jsou oči tmavší. Lidské oko je, stejně jako otisk prstu, naprosto jedinečné. Na světě nenajdete 2 lidi s totožnýma očima. Nejběžnější jsou však oči hnědých, modrých a zelených odstínů.

Hnědé oči

Barevná část oka se nazývá duhovka. Její barva pochází z melaninu, stejného pigmentu, který určuje barvu kůže. Různé barvy očí jsou výsledkem různého množství melaninu. Hnědé oči měla původně veškerá populace na Zemi.  V současné době je stále celosvětově nejrozšířenější, má ji přes 50 % populace. Nejběžnější je v Africe a v Asii.

Modré oči

Pavel Lízal, letor na Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké Fakulty Masarykovy Univerzity v Brně vysvětluje, že všichni lidé kdysi měli hnědé oči. Změna nastala až asi před 10 000 lety, kdy se objevila první genová mutace. Modrá varianta je způsobena mutací genu HERC2 na 15. chromozomu a svůj původ má v Evropě. Proto je v Evropě více modrookých lidí než jinde na světě (jejich počet vzrůstá směrem na sever) a všichni lidé, kteří mají modré oči, mají také evropský původ.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zajímavé také je, že důvod mutace je stále nejasný. Vědci pracovali s mnoha teoriemi, ale 100 % se nepodařilo prokázat žádnou. Modré oči se však rozšířily pravděpodobně proto, že světlejší rysy jsou obecně považovány za atraktivnější (jen si vzpomeňte na typické blonďaté modrooké princezny). Modroocí lidé také mají tendenci si vybírat modrooké partnery.

Zelené oči

Zelené oči jsou nejvzácnější. Tuto barvu očí mají jen 2 % populace. Nejvíce lidí se zelenýma očima žije v Irsku, Skotsku a severní Evropě. Stejně jako v případě modrých očí, i zelená barva je způsobena nedostatkem melaninu, ačkoli v případě zelených očí je ho v duhovce o něco více. Zelené oči se přirozeně vyskytují u všech ras lidí.

7 zajímavostí o barvě očí

Bylo identifikováno šestnáct samostatných genů, které se podílejí na barvě očí. Takže bez ohledu na to, jakou barvu očí mají vaši rodiče, vaše oči mohou mít nakonec téměř jakoukoli barvu. Barva vašich očí nebo její změny o vás mohou mnohé napovědět. A to včetně vašeho zdraví. Jen upozorňujeme, že se jedná o předpoklady, takže to, že máte například modré oči samo o sobě neznamená, že dostanete rakovinu.

1. Změny barvy očí

Pokud původní barva očí v průběhu let slábne, zejména s přibývajícím věkem, může se jednat o makulární degeneraci. U osob starších 60 let může vést až ke slepotě.

2. Světlé oči značí vyšší práh bolesti 

Podle americké studie se ukázalo, že ženy se světlejšíma očima snášejí porodní bolesti lépe než ženy s tmavýma očima. Ženy se světlýma očima také méně trpí poruchami spánku a úzkostí.

3. Žloutnoucí bělmo

Pokud začne oční bělmo žloutnout, může to znamenat problémy s játry nebo žloutenku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Barva očí a snášenlivost alkoholu

Výzkumy naznačují, že lidé s tmavšíma očima by měli být v souvislosti s alkoholem opatrnější, protože ho snášejí mnohem hůře než lidé se světlejšíma očima.

5. Tmavé oči značí vyšší pravděpodobnost šedého zákalu

Lidé s tmavšíma očima mají ve vyšším věku větší pravděpodobnost vzniku šedého zákalu. To může zpočátku vést k rozmazanému vidění, ale také k úplné slepotě.

6. Lidé s oříškovýma a zelenkavýma očima jsou náchylnější k vitiligu

Jedná se o autoimunitní onemocnění, které způsobuje ztrátu pigmentu v kůži. Ruce, obličej a krk jsou v důsledku poruchy tvorby barviva bílé.

7. Lidé s modrýma očima jsou náchylnější k rakovině

Tito jedinci mají citlivější imunitní systém, takže jsou údajně náchylnější k rakovině.

Jakou barvu očí máte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články