Mateřídouška –⁠ královna mezi bylinkami. Zatočí s množstvím zdravotních potíží, ale při spatném dávkování může i ublížit

Již staří Řekové používali mateřídoušku ke snížení úzkosti během porodu. Bylina se užívá především ve formě čaje nebo tinktury dodnes.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mateřídoušce se jinak říká také lví ocas. Je to pichlavý keř s tmavě zelenými listy a chlupatými fialovými nebo růžovými květy. Na rozdíl od jiných bylin ze svého druhu má nepříjemný zápach, a také hořkou chuť. Mateřídouška má pro lidské tělo potencionální přínosy, ale mohou se objevit také nežádoucí účinky. Použitím mateřídoušky pro léčebné účely se zabývá nutriční terapeutka Adda Bjarnadottir.

Výhody mateřídoušky pro tělo

Bylina se využívá po tisíce let k léčbě různých stavů, a to včetně srdečních chorob, nepravidelné menstruace nebo úzkostí. Mateřídouška má potencionální zdravotní přínosy. Obsahuje rostlinné sloučeniny s antioxidačními vlastnostmi: taniny, triterpeny, steroly a flavonoidy. Antioxidanty jsou sloučeniny chránící buňky těla před poškozením škodlivými molekulami, kterým se říká volné radikály. Antioxidanty pomáhají chránit tělo před mnoha nemocemi včetně rakoviny a srdečních chorob.

Mateřídouška se tradičně používá ke snížení rychlé či nepravidelné srdeční frekvence, kterou způsobil stres nebo úzkost. Výzkumy ohledně zlepšení srdečního rytmu po požití mateřídoušky jsou omezené, přesto některé evropské země schválily používání byliny k podpoře zdraví srdce a k léčbě hypertyreózy, stresu a úzkosti. Hovoří se i o tom, že mateřídouška může snížit poporodní krevní ztráty a snižovat zánět.

Jaké mohou být vedlejší účinky

Výzkumů sledujících účinky mateřídoušky je opravdu jen velmi málo. V důsledku toho nejsou úplně zřetelné vedlejší účinky ani bezpečnost byliny. Na základě dosavadních zjištění mohou vedlejší účinky konzumace mateřídoušky zahrnovat průjem, bolesti v oblasti žaludku nebo děložní krvácení. Vzhledem k tomu, že má bylinka potenciál ovlivňovat srdeční frekvenci, by si lidé užívající léky na srdce a lidé s nízkým krevním tlakem měli před vyzkoušením doplňku rozhodně promluvit se svým lékařem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bylo prokázáno, že bylina interaguje s warfarinem na ředění krve. Nikdo by ji proto neměl užívat společně s léky na ředění krve, pokud to nedoporučí lékař. Kvůli potenciálu byliny stimulovat děložní kontrakce se těhotným a kojícím ženám doporučuje, aby se mateřídoušce raději vyhýbaly. Vzhledem ke zmíněným skutečnostem neexistuje v současné době žádné přesně určené dávkování. Aby se však předešlo vedlejším účinkům, doporučuje se užívat méně než 3 gramy práškového extraktu za den.

Jakým způsobem užíváte mateřídoušku?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články