Rakovinové buňky se ho bojí jako ohně, stačí přitom jeden šálek denně

Bergamot je ovoce, o kterém se moc nemluví. Je typický svými silicemi. Dokáže si ovšem poradit s prevencí srdečních chorob i nádorovým bujením.

plody bergamotu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ovoce, které je trošku záhadné hned z několika důvodů. Vypadá trošku jako limetka a jedná se o jejího křížence. Ke všemu se nejí, ale jeho silice mají široké využití. Počátky spadají do kosmetického průmyslu a pochází z Asie. Ovšem název je odvozený od italského města Bergamo a je nutné podotknout, že většina produkce je z právě z italské Kalábrie. Kromě kosmetického odvětví je bergamot používán i do čajů, konkrétně například do Angličany milovaného Earl Greye. Aby toho nebylo málo, pomůže s vysokým cholesterolem i nádorovým bujením.

Představení bergamotu

Ačkoliv bergamot není tak známý a rozšířený jako ostatní citrusy, rozhodně není vhodné jej zanedbávat. Jedná se o stálezelený stromek, který nedosahuje výšky více než 4 metry. Během časného jara dochází ke kvetení, konkrétně čistě bílými květy. První využití bylo pro výrobu kolínské vody, a ačkoliv plody nejsou vhodné k přímé konzumaci, jsou vzácné pro vysoký obsah aromatických éterických olejů.

Právě vůně, která je pro bergamot tak typická, se získává z kůry plodů, konkrétně se lisuje za studena. Ovšem množství získaného oleje je velice malé. Z asi sto kusů plodu bergamotu je možné získat pouze 85 gramů výsledné silice. Vůně je silná, a proto se používá velice často v toaletních vodách i parfémech. Mezi další možnosti využití patří aromaterapie a také se přidává do čajů. Nejznámějším zástupcem čaje, kde bergamot hraje zásadní roli, je Earl Grey.

Bergamot pro zdraví iZdroj fotografie: Pxhere
Bergamot poslouží jako prevence proti srdečnímu onemocnění i jako pomoc při boji s rakovinou

Léčivé účinky

Právě volba čaje obsahujícího bergamot je zdraví prospěšná. K pozorování pozitivních výsledků stačí 2 až 3 šálky denně. Díky olejům, které jsou v bergamotu obsaženy a které obsahují enzymy, pomáhají jako prevence před srdečními chorobami. A to především díky tomu, že pomáhají v těle snížit špatný cholesterol a naopak podporují hodný cholesterol. V olejích jsou také látky, které se vyznačují protirakovinným účinkem. Bergamot je také vhodný při střevních i trávicích potížích, dokáže snížit teplotu a podpořit lepší usínání i klidný spánek.

Bergamot a péče o vlasy i pleť

Léčivé účinky se nevztahují pouze na vnitřní stranu těla, ale i na tu vnější. Je účinný při potížích s ekzémy, akné i vředy. Citronová vůně je pro pleť osvěžující, a zároveň má i povzbudivé účinky. Nejvíce bergamot ocení lidé s mastnou a citlivou pletí, případně i ženy bojující s celulitidou. Ovšem, pokud se rozhodnete pro použití přímo bergamotového oleje, nechoďte hned na slunce, má totiž fototoxické účinky. Využijete ho i v péči o vlasy, pomáhá s odstraněním lupů a vaše vlasy budou vyživené a hydratované.

K jakým účelům využíváte bergamot vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články