Zapálila 1 bobkový list a zůstala v šoku: Takové účinky vůbec nečekala

Bobkový list je úžasné přírodní léčivo, které nabízí řadu zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Obzvláště účinně se také osvědčilo jeho pálení v místnosti.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Existují velmi jednoduché způsoby, jak zlepšit kvalitu svého života a významně přispět ke své celkové pohodě. Nemusíte totiž používat drahé chemické prostředky, abyste si ulevili od nepříjemných bolestí hlavy, závratí nebo chronické úzkosti – skvěle vám totiž dokáže pomoci i něco takového, jako je obyčejný bobkový list. Ten je ve světě medicíny znám pro blahodárné zdravotní přínosy, ovšem mnozí lidé neví, že jej mohou pálit a dým následně inhalovat. Právě tímto způsobem lze získat většinu jeho pozitivních benefitů.

Pálení bobkového listu 

Bobkový list umožňuje nejen připravit pokrmy s lahodným nádechem, ale má také skvělé zdravotní vlastnosti, díky kterým například podporuje správnou funkci dýchacího systému a působí jako vynikající protizánětlivý prostředek. Nemusíte jej však používat jako ingredienci, abyste z něj vytěžili všechny tyto výhody – skvěle vám totiž pomůže jeho pálení, při kterém se uvolňují všechny jeho obsažené látky. Dým pak stačí akorát nechat rozptýlit po místnosti a následně jej inhalovat (nikdy byste neměli vdechovat přímo kouř). 

Účinný způsob, jak se zbavit úzkosti 

Toto jedinečné koření obsahuje sloučeninu zvanou linalool, která byla studována Americkou asociací zdravotních sester pro svou schopnost potlačovat úzkost a podporovat sociální interakce. Ve výsledku se ukázalo, že vdechování kouře z bobkového listu účinkuje již po 10 minutách a účinně navozuje pocit pohody a klidu. Pokud vás tedy trápí přílišný tlak, ať už doma nebo v práci, stačí si vzít jeden list, zapálit jej a poté sfouknout, aby mohl dýmat. Kromě toho bude vaše místnost skvěle provoněná. 

Snižuje zánět dýchacích cest 

Bobkový list také obsahuje sloučeniny zvané mycen a eugenol, které disponují skvělými protizánětlivými vlastnostmi. A právě při jeho pálení dochází k jejich uvolnění do vzduchu, takže je stačí chvíli vdechovat a zánět dýchacích cest bude velmi brzy pryč. Tento způsob je velmi účinný také při alergiích nebo nachlazení a často se využívá při terapiích ke snižování stresu. Ještě než začnete listy pálit, měli byste je vložit do popelníku a zavřít všechna okna, aby nedošlo k nehodě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Odstraňuje zápach a vyžene hmyz

Pálení bobkových listů je také obecně známo pro své aromatické a vonné vlastnosti. Při procesu totiž dochází k uvolňování éterických olejů a aromatických sloučenin, které mohou mít některé přínosy, a to včetně odstraňování zápachu v domácnosti – tyto látky jej velmi účinně překryjí nebo absorbují a vytvoří čistou a svěží atmosféru. Stejně tak se jedná o skvělý způsob, jak místnost ochránit před mouchami, komáry nebo moly, kteří nesnáší vůni této bylinky. 

Jak již bylo zmíněno výše, během pálení listů je třeba dodržovat opatrnost. Zajistěte proto v místnosti dostatečnou ventilaci a vyhněte se vdechování přílišného množství kouře – to by totiž mohlo naopak podráždit vaše dýchací cesty a způsobit tak nepříjemné kontraindikace. Pokud navíc trpíte závažnými problémy, jako jsou například srdeční onemocnění nebo užíváte silné léky, raději se před pálením bobkových listů poraďte se svým praktickým lékařem.

Už jste zkoušeli pálit bobkové listy? Jaký byl výsledek?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články