Babské rady, jak se zbavit bolesti břicha v různých oblastech: Fíky či bazalka s ní zatočí raz dva

Bolest břicha může mít mnoho příčin. Od závažnějších, jako je Crohnova choroba, alergie či jiné onemocnění, po naprosto běžné věci, kterými může být stres či tučné jídlo.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Bolesti břicha jsou obvykle zcela neškodné, ale pokud se vracejí, je vhodné nechat vyšetřit příčinu. Jak ale vysvětluje odbornice na celostní medicínu Debra Rose Wilson, Ph.D., diagnostika bývá často velmi obtížná a zdlouhavá. V mezičase můžete využít některý z těchto užitečných způsobů, které vám od bolestí břicha uleví.

Bolesti břicha

Čas od času se u každého z nás po jídle nebo pití objeví žaludeční nevolnost, zažívací potíže nebo dyspepsie. Tento stav obvykle není důvodem k obavám a často je možné příznaky léčit domácími prostředky. Bolesti břicha mohou být způsobeny například plynatostí, zažívacími potížemi, zácpou nebo průjmem, ale mohou je způsobovat i infekční onemocnění, jako je chřipka.

10 domácích prostředků k léčbě bolestí břicha

Existuje několik oblíbených domácích prostředků proti zažívacím potížím. Některé metody mohou být užitečné i při zažívacích potížích jiného původu, například při syndromu dráždivého tračníku.

1. Voda

Tělo potřebuje vodu, aby mohlo účinně trávit a vstřebávat živiny z potravin a nápojů. Dehydratace ztěžuje trávení a snižuje jeho účinnost, což zvyšuje pravděpodobnost žaludečních potíží. Pití vody může také pomoci snížit pálení žáhy, takže je to dobrý první krok, který můžete vyzkoušet, pokud vás bolí žaludek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hydratace je pro osoby se zažívacími potížemi zásadní. Zvracení a průjem mohou rychle vést k dehydrataci, proto byste měli při těchto příznacích pít hodně vody. Snažte se vypít alespoň 2 litry vody denně, ideálně čisté, bez sirupů nebo jiných dochucovadel.

2. Vzpřímená poloha

Pokud vás bolí žaludek a trpíte na pálení žáhy, je vhodné zůstat ve vzpřímené poloze. Když je totiž tělo ve vodorovné poloze, žaludeční kyselina se častěji pohybuje dozadu a nahoru, což může způsobit pálení žáhy. Pacienti s žaludeční nevolností by se měli alespoň několik hodin vyhýbat spánku, dokud potíže nepoleví.

3. Zázvor

Zázvor může pomoci při nevolnosti a zvracení těhotným pacientkám nebo pacientům podstupujícím chemoterapii. Lidé se žaludečními potížemi mohou vyzkoušet také zázvorovou limonádu nebo pít zázvorový čaj. Některá přírodní zázvorová piva mohou obsahovat dostatek zázvoru i na léčbu zažívacích potíží.

4. Vyhněte se kouření a pití alkoholu

Kouření a alkohol mohou vyvolat zažívací potíže a další nepříjemné gastrointestinální potíže, jako je například refluxní choroba trávicího traktu. Přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu také obecně zlepšuje kvalitu života a snižuje riziko některých zdravotních potíží, například rakoviny, takže se vyplatí vyřadit je z každodenního života. 

5. Vyhýbejte se těžko stravitelným potravinám

Vyhýbání se obtížně stravitelným potravinám může pomoci zmírnit žaludeční potíže a snížit nepříjemné pocity a bolest. Kromě toho vám lehce stravitelné potraviny, jako je ovoce a zelenina, pomohou udržovat zdravou a vyváženou stravu. Následující potraviny mohou zvyšovat riziko zažívacích potíží:

iZdroj fotografie: Freepik
  • tučné nebo kyselé potraviny
  • výrobky z pšenice
  • ovoce (např. meloun) a ovocné šťávy
  • kořeněná jídla

6. Limetková nebo citronová šťáva, jedlá soda a voda

Limetková nebo citronová šťáva smíchaná se špetkou jedlé sody a vodou může pomoci zmírnit pálení žáhy a zažívací potíže tím, že snižuje kyselost žaludku. Přestože tento domácí lék může pomoci při zažívacích potížích, nemusí být příjemný na chuť. Příliš mnoho jedlé sody může být navíc nebezpečné, proto byste měli být se směsí opatrní. 

7. Fíky

Fíky obsahují látky, které působí jako projímadla, zmírňují zácpu a podporují zdravou stolici. Fíky také obsahují látky, které mohou pomoci zmírnit zažívací potíže. Nejezte je však ve velkém množství, mohou způsobit průjem.

8. Šťáva z aloe

Aloe vera může pomoci zmírnit příznaky syndromu dráždivého tračníku a kolitidy, i když důkazů o těchto přínosech je málo a je třeba provést další výzkum. Z jednoho vědeckého výzkumu ovšem vyplynulo, že lidé, kteří pili 10 ml sirupu z aloe vera denně po dobu 4 týdnů, pocítili úlevu od následujících příznaků refluxní choroby trávicího traktu:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • pálení žáhy
  • nadýmání a říhání
  • nevolnost a zvracení
  • regurgitace kyselin a jídla

Konzumace aloe vera však může paradoxně bolesti břicha a křeče také způsobit.

9. Bazalka

Listy bazalky obsahují velké množství kyseliny linolové, která působí protizánětlivě, na druhou stranu však může větší množství bazalky vyvolat plynatost.

10. Rýže

Obyčejná bílá rýže může být prospěšná pro lidi trpící bolestmi žaludku způsobenými syndromem dráždivého tračníku. Pravidelná a častá konzumace bílé rýže však může zvyšovat riziko metabolického syndromu. 

Co pomáhá na bolest břicha vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články