Průlom v léčbě boreliózy: Stévie podporuje léčbu lépe než antibiotika, navíc nevyvolává nežádoucí reakce

Nový preklinický výzkum ukázal budoucí možnosti léčby lymské boreliózy bez použití konvenčních antibiotik. Přírodní léčbu bude nutné otestovat na lidech.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lymská borelióza je potenciálně velmi závažné onemocnění, které přenášejí klíšťata. Pokud je odhaleno hned v prvotní fázi, lze jej poměrně snadno léčit antibiotiky. Jak ale upozorňuje lékařka Elizabeth Thottacherry, MD, v pozdějších fázích je již léčba komplikovanější. Nový preklinický výzkum však ukázal, že existuje rostlina, která působí jako silné antibiotikum proti patogenu způsobujícímu boreliózu. Což je skvělý základ pro budoucí výzkum.

Co je lymská borelióza

Lymská borelióza je infekční onemocnění způsobené bakterií Borrelia burgdorferi. Ta se na člověka přenáší kousnutím infikovaného klíštěte. Aby k přenosu na člověka došlo, musí být klíště přisáté přibližně 36 až 48 hodin. Mnoho lidí s boreliózou si však na kousnutí klíštětem nepamatuje.

Borelióza byla poprvé rozpoznána v roce 1975 ve městě Old Lyme ve státě Connecticut. Je to nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty v Evropě a ve Spojených státech. Největší riziko je u lidí, kteří tráví hodně času v lese, možná je však nákaza například i v městských parcích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se borelióza diagnostikuje

Diagnostika boreliózy je obtížná, protože její příznaky jsou velmi podobné příznakům chřipky: zimnice, horečka, bolesti svalů nebo kloubů, pocení, vyrážka, nevolnost a velká únava. Časem může dojít k ochrnutí lícního nervu, srdečním potížím a dokonce k těžké meningitidě. V mnoha případech se na těle objeví typická červená skvrna s bílým středem. 

Tento charakteristický erytém se může objevit kdekoli na těle, nemusí to být jen na místě, kde bylo klíště přisáté. Pokud se skvrna objeví, je diagnostika snazší. Testy na boreliózu může nařídit praktický lékař, ale také neurolog, oftalmolog či dermatolog, protože nemoc napadá různé orgány.

Léčba

V počátečních stadiích se borelióza léčí relativně snadno. Spočívá v prostém 10 až 14 denním podávání perorálních antibiotik. Problém nastává, když je pacient s boreliózou léčen příliš pozdě, protože nemoc může do té doby ovlivnit fungování celého těla, zejména mozku, srdce, kloubů a svalů. U některých forem boreliózy, včetně těch s postižením srdce nebo centrálního nervového systému, je nutné podávat antibiotika intravenózně.

Ačkoli jsou antibiotika v léčbě boreliózy účinná, nic to nemění na skutečnosti, že často léčí povrchové aspekty infekce, navíc je dlouhodobé užívání antibiotik spojeno s jistými riziky. Pokud nedojde k naprostému vyléčení, může nemoc, která v těle zůstane, způsobit velmi závažná poškození.

iZdroj: Pixabay

Průlom v léčbě boreliózy?

Preklinická studie provedená katedrou biologických a environmentálních věd na univerzitě v New Havenu v Kalifornii ukázala, že extrakt z listů stévie působí jako silné antibiotikum proti onemocnění, konkrétně právě proti Borrelia Burgdorferi. U stévie byla analyzována její schopnost ničit různé formy patogenu, které se vyznačují vysokou rezistencí vůči antibiotikům. 

Z výsledků publikovaných v časopise European Journal of Microbiology & Immunology vyplývá, že extrakt z listů stévie je účinným prostředkem proti různým morfologickým formám tohoto patogenu, na rozdíl od většiny antibiotik, která nebyla schopna plně vyléčit závažnou infekci. Vědci navíc zjistili, že v průměru každý sedmý pacient s boreliózou, který byl léčen konvenčními antibiotiky, trpěl vedlejšími účinky již po dvou až čtyřech týdnech léčby. Stévie vedlejší účinky nemá. 

Jak listy stévie fungují

Vědci se rozhodli podívat se na listy stévie blíže. Zjistili, že jsou bohaté na fytochemikálie, které mají silné antimikrobiální vlastnosti a schopnost bojovat proti patogenům, včetně B. burgdorferi. Zatím se však jedná pouze o předběžný výzkum a bude zapotřebí jej rozšířit a následně otestovat na lidech. Nicméně právě výzkum dává naději lidem, kteří se s boreliózou potýkají.

Jaké jsou vaše zkušenosti s boreliózou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články