Atypický čaj z oregana je učiněný zázrak na plicní choroby, astma i špatnou náladu. O jeho přínosech věděli už starověcí Řekové

Oregano bylo svými léčebnými účinky známo už ve starověku. Má pozitivní účinky nejen na lidské tělo, ale i duši. Ne nadarmo se mu u nás říká dobromysl.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud máte za to, že oregano ke využitelné jen jako koření při vaření jídel, myslíte se. Oregano je rostlina z čeledi mátovitých a je možné jej konzumovat čerstvé i sušené. Oregano používali už staří Řekové a Římané. Čaj z oregana obsahuje spoustu důležitých vitamínů a stopových prvků. Je bohatý na flavonoidy a fenolové kyseliny, což je důvodem mnoha jeho pozitivních účinků na lidské zdraví.

Oregano na zlepšení nálady a zmírnění deprese

Ne nadarmo se této bylině říká u nás dobromysl. Už z tohoto jména je možné vyvodit jeden z hlavních účinků konzumace této bylinky. Dobromysl totiž obsahuje silice, éterické oleje, hořčiny a třísloviny, které působí blahodárně na lidskou psychiku. Dokonce se dá říct, že má účinky podobné současným antidepresivům. Už naše babičky tuto bylinku pěstovaly a používaly ji ke zlepšení nálady a pro klidný spánek.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Čaj z oregana má silné protizánětlivé, dezinfekční a detoxikační účinky. Stejně jako třeba česnek je oregano považováno za přírodní antibiotikum. Skvěle se uplatní jako doplňková léčba různých respiračních onemocnění. Vypití čaje z oregana ale také pomáhá na křeče, zažívací problémy a má kromě jiného i diuretické účinky. Odvar je možný i kloktat při angíně, nebo inhalovat horkou páru při zánětu dutin.

Jak si připravit čaj z oregana

Lžičku sušené, nebo velkou lžíci čerstvé dobromysli Zalijte čtvrt litrem vroucí vody, přikryjte a nechte deset minut vylouhovat. Pak sceďte a vypijte. Bezpečné množství pro vnitřní použití jsou dva šálky denně, nedoporučuje se k užívání těhotným ženám a osobám, které mají alergii na mátu, nebo oregano. Užívá se těsně před jídlem. Pití oregana ve velkém množství a nalačno by mohlo způsobit žaludeční potíže.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Medový sirup na kašel

Na přípravu této dětmi oblíbené medicíny budete potřebovat půl kila tekutého medu, lžíci čerstvé nebo lžičku sušené dobromysli a lžičku sušených nebo lžíci čerstvých podbělových listů. Suroviny smíchejte dohromady a za občasného promíchání nechte alespoň týden odležet. Když pak někoho přepadne chrapot a kašel, postačí pro zmírnění obtíží jen jedna lžička denně.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pěstujeme oregano na parapetu

Pro úspěšné pěstování této prospěšné bylinky budete potřebovat květináč s dobře propustnou půdou a semínka dobromysli. Zasejte je v průběhu března. Pokud máte i zahrádku, můžete na přelomu května a června přesadit sazeničky na záhon. Počítejte ale s tím, že se hodně rozrostou. Dobromysl potřebuje před větrem chráněné slunečné stanoviště s nepříliš výživnou půdou. Nemá ráda přílišné hnojení ani zalévání.

Zdroj: Treatasthmaathome

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Předchozí generace si s vráskami poradily i bez drahých krémů. Narovnejte svou tvář domácími technikami
Události247
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
VědaŽivě
Podivné způsoby, jak naši předkové určovali těhotenství: Ženské oči, pivo a cibule v hlavní roli
adbz
Kamenný dům z roku 1680 ukrývá nepředstavitelný luxus. Manželé si poradili i s nedostatkem světla a hrozící plísní