Chebula, antistárnoucí ajurvédská bylina. Účinky extraktu pronikají hlouběji do pokožky, a tak účinně zmírňují její stárnutí

Používání léčivých ajurvédských bylin při péči o pleť není nic nového. Znáte však bylinu Terminalia chebula neboli také Haritaki?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jistě už jste slyšeli nebo vyzkoušeli masku z kurkumy, balzám z chřestu hroznovitého nebo krém na obličej z ghee. Na trh krásy se však nedávno dostal další zázrak východní medicíny. Zkuste si vyhledat názvy jako chebula, Terminalia chebula, chebulic myrobalan, birhara, harada, haritaki nebo černý či hnědý myrobalán. Zřejmě se dočtete, že jde o krále mezi ajurvédskými léky. Pojďme se tedy podívat na to, v čem je tak zázračný.

Využití divokého chřestu

Divoký chřest se používá při mnoha potížích. Ajurvédská medicína tuto rostlinu využívá k podpoře zdravého zraku, funkcí mozku, a dokonce také dlouhověkosti. Funguje rovněž jako jemné projímadlo. Prodává se ve formě tablet, tinktury nebo prášku a k sehnání jsou i sušené bobule. Chebula však blahodárně působí nejen uvnitř těla, ale také na jeho povrchu. Z toho důvodu se používá jako přísada do kosmetických produktů. Podle výrobců jde o nejbioaktivnější a nejsilnější antioxidant.

iZdroj fotografie: Pixabay

Divoký chřest údajně koriguje stárnutí pokožky hned několika způsoby. Minimalizuje počet jemných vrásek, pleť vyhlazuje, zpevňuje a rozjasňuje. V neposlední řadě ji také zvlhčuje. Divoký chřest navíc dokáže zachytit více volných radikálů než jiné antioxidanty. V jedné studii je uvedeno, že extrakt z této rostliny má významně vyšší antioxidační aktivitu než standardní kyselina askorbová.

Účinky prosakují hlouběji

Studie prokázaly, že účinky extraktu přesahují hlouběji do pokožky a neomezují se pouze na dermální vrstvu. Kosmetické přípravky s extraktem divokého chřestu tak mohou posílit pokožku po celé její tloušťce a zmírnit její stárnutí. Bylo dokonce zjištěno, že chebula dokáže zkorigovat účinky slunce, které pokožku poškozuje. Děje se tomu tak dokonce dvěma způsoby. Nejen, že zastaví sluneční paprsky předtím, než poškodí kůži, ale také vytvoří v pokožce více kolagenu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Studie prokázaly, že chebula snižuje zánět v pokožce, zjemňuje její strukturu a zesvětluje její vzhled. Extrakt byl studovaný i v souvislosti s psoriázou, onemocněním, které způsobuje červené, šupinaté a svědivé skvrny na pokožce. U lupénky odborníci dospěli k závěru, že divoký chřest vykazoval silnou antipsoriatickou aktivitu. Svědčí o tom zlepšení skóre erytému a snížení zesílené epidermy. Stejně pozitivní účinky byly zjištěny také při hojení ran.

Zdroj: Byrdie

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články