Vzala dvě suroviny a během 30 minut vyléčila bolest v krku i žlučové kameny

Domácí léčba je mnohdy stejně účinná jako drahé léky z lékárny. Některé potraviny jsou totiž přímo napěchované účinnými látkami, které dělají téměř zázraky.

citron i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Přírodní léčba zažívá posledních pár let nový boom. Tento trend podporuje i fakt, že mnoho proklamovaných účinků přírodních léků se podařilo potvrdit i vědecky. Například babičkami vždy doporučovaný med na kašel podle vědců skutečně funguje stejně, jako léky z lékárny. Šípkový čaj je na imunitu opravdu nejlepší, protože obsahuje neuvěřitelné množství vitamínu C. A i citron a sůl mají co nabídnout.

Citron pomůže na bolest v krku i ledvinové kameny

Citron je jedním z nejčastěji užívaných přírodních léků na chřipku a nachlazení. Pomáhá totiž při bolesti v krku, rýmě i kašli. I na JakZdravě jsme s vámi již sdíleli nespočet receptů na různé zdravotní potíže, které citron obsahují. Nutriční specialistka Helen West, RD tvrdí, že citron prokazatelně pomáhá podporovat zdraví srdce, regulaci hmotnosti a zdraví trávicího traktu. Navíc chrání před ledvinovými kameny a anémií. 

Sůl je pro správné fungování těla nezbytná

Sůl je pro lidské tělo naprosto nepostradatelná, nutriční specialista Grant Tinsley, Ph.D., vysvětluje, že ji nutně potřebuje pro udržení různých buněčných funkcí, jako například pro regulaci tělesných tekutin, acidobazické rovnováhy a krevního tlaku. Jedním dechem však dodává, že škodlivý je nejen její nedostatečný příjem, ale i ten nadměrný.

Nadměrný příjem soli totiž způsobuje vysoký krevní tlak a srdeční choroby. Co se týče přírodní medicíny, tak se sůl často používá jako kloktadlo nebo i do zábalů, na JakZdravě jsme vám ji doporučovali například v kombinaci s olivovým olejem na bolavé klouby.

Ruka držící sklenici s vodou a plátkem citronu iZdroj fotografie: Freepik
Ráno po probuzení je nejlepší sklenice čerstvé vody s citronem

Praktické využití citronu a soli

Kromě klasického použití citronu a soli je můžete použít i na přípravu několika jednoduchých receptů na rozličné zdravotní potíže:

  • Bolest v krku: Od bolesti v krku vám může pomoci jednoduché kloktadlo. Do sklenice teplé vody přidejte 1 lžíci čerstvé citronové šťávy a lžičku soli. Touto směsí kloktejte.
  • Nachlazení a chřipka: Do velkého hrnku převařené (ale zchladlé) vody vymačkejte šťávu z poloviny citronu, a pokud máte citron v bio kvalitě, tedy chemicky neošetřený, tak i kůru. Nechte deset minut odstát a sceďte. Citronovou vodu vypijte. Opakujte několikrát denně.

Místo cukru sůl nebo skořice: Čaj i kávu si lze vychutnat a zároveň těžit zdravotní benefity z přidaného koření

  • Vředy v ústech: Rozmíchejte lžíci soli ve sklenici teplé vody. Třikrát denně si tímto solným roztokem vyplachujte ústa.
  • Nevolnost: Rozmíchejte lžíci citronové šťávy ve velké sklenici teplé vody a pomalu ji po malých doušcích vypijte.
  • Žlučové kameny: K odstranění žlučových kamenů může napomoci směs citronu a olivového oleje. Smíchejte tři díly olivového oleje s 1 dílem citronu a směs vypijte. 

K čemu dalšímu používáte citron a sůl vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články