Stolice jako detektor nemocí: Všímejte si tvaru a barvy, dokáží včas varovat i zachránit život

Dbejte o své zdraví a pozorně si všímejte signálů, které vaše tělo vykazuje. Mezi ty může patřit například i obyčejná stolice, která je však mnohem důležitější, než se zdá.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zdraví je to jediné a také skutečně to podstatné, co máme. Je proto velmi důležité o něj správně pečovat a dbát vždy o to, aby bylo naše tělo v té nejlepší možné kondici. Správně bychom si tak měli všímat vždy všeho, co se nám tělo snaží naznačit a nebýt k těmto signálům lhostejní. K těm patří například také naše stolice, která je velmi důležitým indikátorem našeho zdraví jako takového. Čeho si tedy všímat a na co si dát dobrý pozor?

Stolice a její důležitost

Ačkoliv se toto téma může zdát jako nelichotivé a řadu lidí přivádí do rozpaků, nebo jim způsobuje stud, nejedná se o nic hanlivého ale naopak o něco, co je tělu naprosto přirozené a má svou opodstatněnou důležitost. Stolice totiž nejen člověka odlehčuje od nestrávených složek potravy, ale zároveň se touto cestou vylučují i nebezpečné toxiny a jiné škodliviny. Pro tělo i naše zdraví se tak jedná o naprosto nezaměnitelný jev, který nelze vynechat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co se ale týče samotné podoby stolice, může být různá a nejčastěji v závislosti na tom, co jsme v poslední době konzumovali. Má tedy nějaký standartní tvar i barvu a pokud dojde k občasnému rozdílu, není se čeho obávat. Pokud je však tato změna náhlá a trvá delší dobu, je na místě zjistit příčinu této změny a podle toho také správně zakročit.

Barva vaší stolice

Prvním velmi důležitým ukazatelem, který mnohé napoví, je jednoznačně barva stolice. Ta bývá nejčastěji hnědá, a to v různých odstínech, většinou však v těch tmavších. Čas od času se však může lišit, a to zejména na základě toho, co konzumujete. Opět je však důležité vědět, že pokud tato změna nastane náhle, nebo bez zjevné příčiny, je důležité po ní pátrat.

Světlá barva stolice

Bílá, našedlá nebo také jílovitá či světle krémová barva stolice bývají nejčastěji náznaky toho, že je ve vašem těle zásadní nedostatek žluči. Ten tak může být způsoben například problémy s játry či žlučníkem, což jsou orgány, které tuto látku produkují. Jednat se může o cokoliv, od zablokovaných žlučovodů, přes žlučové kameny až po cirhózu. Bílý nebo světlý hlen obsažený ve stolici navíc může značit také přítomnost Crohnovy choroby. Na nic tedy nečekejte, a vyrazte k lékaři.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Breeva

Zelená barva stolice

Ačkoliv se tato barva může zdát skutečně děsivá a u stolice zvláštní, nejedná se o nic, čeho byste se měli extra bát. Nejčastěji tato barva totiž poukazuje na přílišnou konzumaci zeleniny bohaté na chlorofyl, nebo zeleného barviva v potravinách či nápojích. Obvykle se s tímto zbarvením můžete setkat po konzumaci špenátu či potravinových doplňků železa. Pokud však příčinou není jídlo, může se jednat o jev, kdy stolice prošla trávicím traktem příliš rychle a neměla tak dostatek žluči a bilirubinu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Breeva

Žlutá barva stolice

Dalším poměrně zvláštním zbarvením stolice může být také to žluté. To opět dokáže být částečně ovlivněno stravou, zejména při vyšší konzumaci mrkve či žlutě zbarvených nápojů. Ve většině případů však žlutá stolice značí problém se vstřebáváním tuků nebo také zablokované žlučovody. Také se může jednat i o nedostatek enzymů, které jsou produkovány slinivkou břišní, což naznačuje chronickou pankreatitidu, celiakii nebo cystickou fibrózu. V každém případě je na místě návštěva lékaře.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Breeva

Černá barva stolice

Ačkoliv je černá barva stolice méně běžnou, může se objevit. Je proto dobré vědět, co ji způsobuje. Často se totiž jedná pouze o vliv potravin, jako jsou borůvky, lékořice nebo jiné, ale i příjem léků v podobě aspirinu, ibuprofenu či potravinových doplňků železa. V horším případě může tmavé až černé zbarvení stolice znamenat krvácení ve střevech, což vyžaduje okamžitou návštěvu lékaře, nebo rovnou pohotovostního oddělení.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Breeva

Červená barva stolice

Není červená jako červená, a v tomto případě to platí dvojnásob. Červený odstín stolice totiž může poukazovat na přílišnou konzumaci červených potravin, jako je řepa, barevné nápoje, rajčata nebo podobné. Avšak krev obsažná ve stolici je něco zcela jiného a není proto čas otálet, ale okamžitě navštívit lékaře. Jednat se může jak o anální trhlinu, tak i o hemeroidy, ulcerózní kolitidu nebo dokonce také o rakovinu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Breeva

Tvar vaší stolice

Dalším důležitým faktorem, co se stolice týče, je kromě barvy také její tvar. Te se však může různit a nemá přesně danou podobu. Většina z nás si však pravděpodobně umí představit, že rozhodně lepší je stolice pevná než ta, kterou máme v podobě průjmu. Jak se však jednotlivé tvary stolice liší a co přesně který znamená?

„Bobečkový“ tvar stolice

Pokud je vaše stolice pevná, avšak v podobě několika jednotlivých hrudek, které svým tvarem připomínají ořechy nebo také kozí bobky, může se jednat o případ zácpy. Vašemu tělu tak chybí jedna zásadní složka, a to vláknina. Měli byste tak zvýšit její množství v přijaté potravě. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří například celozrnné těstoviny, luštěniny nebo také maliny.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Breeva

Velký a hrudkovitý tvar stolice

Další podobou stolice může být také tvar velké hrudkovité klobásy, který často pět značí zácpu a opět se jedná o podobu, která je nejčastěji způsobená nedostatečnou hladinou vlákniny v těle. Krom toho se může jednat také o jev v důsledku dlouhodobého užívání léků nebo také v případě nedostatečné fyzické aktivity jako takové.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Breeva

Stolice ve tvaru klobásy

Pokud je vaše stolice celistvá a pevná, znamená to, že je ve vašem těle vše v pořádku a vašemu organismu nejspíše nic nechybí. Pokud má stolice mírně hrudkovitý tvar s občasnými prasklinami, může se jednat o lehce sníženou hladinu tekutin, pokud je však stolice naprosto hladká, jedná se o dokonalý stav, který se snažte udržet co nejdéle to půjde.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Breeva

Měkké hrudky s výraznými okraji

Pokud má vaše stolice podobu několika měkkých hrudek, avšak s jasně rozeznatelnými a výraznými okraji, jedná o náběh na lehký průjem. Tentokrát se tak hladina vlákniny ve vašem těle nezdravě zvýšila a důsledkem může být právě tato změna stolice. Zkuste tak tuto hladinu snížit, a to opět pomocí stravy. Konzumujte proto potraviny jako banány, nízkotučné krekry nebo také brambory.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Breeva

Mírně pevný průjem

Průjem, který obsahuje občasné pevné části nebo také hustější hmotu je nejčastěji jasným důkazem přílišným přesycením těla vlákninou. Je dobré ji proto okamžitě snížit. Sáhnout proto můžete i po účinných lécích, především však dodržujte poctivý pitný režim. Pokud tento stav trvá déle než dva dny, kontaktujte lékaře a poraďte se s ním o dalším postupu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Breeva

Tekutý průjem bez pevných kousků

V případě naprosto tekutého průjmu bez jakékoliv známky pevných částí se může jednat hned o několik jevů. První z nich je bakteriální infekce nebo také intolerance na určitou potravinu, v horším případě se může jednat i o otravu stravou či v důsledků užívání léků. Nejlepší je tak návštěva lékaře, který přesně zjistí příčinu a nastaví spolehlivou léčbu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Breeva

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články