Poznejte, když játra volají o pomoc a dopřejte jim vhodnou ozdravnou kúru za pomoci přírodních prostředků

Regenerační schopnost jater je obdivuhodná, ale ani ona nezmůže všechno. Někdy je třeba jim pomoci vhodně zvolenými potravinami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Játra jsou centrálním orgánem látkové výměny a sehrávají důležitou roli v metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků. Kromě toho slouží i jako zásobárna železa, glykogenu, některých minerálů a vitamínů. Je tedy zřejmé, že jejich úloha v lidském organismu je nenahraditelná. Podle amerického lékařky Jeanne Marie Clark, MD nezdravým způsobem života je možné játra přetížit a způsobit si zdravotní problémy. A zde ke slovu přichází jejich detoxikace.

Selhání jater je smrtelné

Největším vnitřním orgánem jsou játra. Mají tvar pravoúhlého trojúhelníku, váží přibližně jeden a půl kilogramu. Za minutu jimi proteče okolo dvou litrů krve. Selhání jaterních funkcí je život ohrožujícím stavem, který v terminálním stádiu zpravidla vede až ke smrti. Játrům neprospívá konzumace alkoholu ve vyšším množství, přejídání či nedostatek pohybu. Určitě se vyplatí čas od času si dopřát očistnou kúru, která játrům pomůže se zbavit škodlivin, které se v nich usadily.

Důležitý je pitný režim a dostatek kyslíku

Voda má zázračnou moc a bez ní by nebyl život na Zemi. Podstatnou roli sehrává i v očistě jater. Pravidelný pitný režim usnadňuje regeneraci jater a jejich očistu od toxinů. Jako ideální se nabízí vlažná voda se šťávou z citronu nebo bylinkové jaterní čaje s obsahem pampelišky, smilu, řepíku, přesličky, kmínu či kopřivy. Protože i kyslík je pro zdravá játra důležitý, je třeba část svého volného času věnovat pohybové aktivitě na čerstvém vzduchu. Postačí obyčejná procházka svižnou chůzí, nemusíte hned začít běhat.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdravý pohyb na čerstvém vzduchu pomáhá i játrům.

Ostropestřec mariánský

Blahodárný účinek na játra má ostropestřec mariánský. Tento až jeden a půl metru vysoký bodlák má domovinu ve Středomoří, u nás ale zdomácněl, takže není problém si ho pěstovat na zahrádce. Jeho drcená semena je možné přidávat do jogurtu či džusu. Z plodů byliny si uvaříte čaj, jenž funguje jako prevence před ztučněním jater. Podstatné je před přípravou čaje plody ostropestřce roztlouct, čímž se z nich uvolní léčivé látky.

iZdroj fotografie: Unsplash
Ostropestřec mariánský je výborným prostředkem na očistu jater.

Betakaroten a síra

Aby se játra očistila, potřebují k tomu dostatek síry a betakarotenu, které se podílejí na aktivaci detoxikačních enzymů v játrech. Síra je obsažená v zelenině – v červené řepě, mrkvi, brokolici, květáku, cibuli či česneku. Výborná je také listová zelenina – kapusta, zelí, salát. Můžete si připravit zeleninový salát, pomůže ale i zelenina tepelně upravená.

Detoxikujete svá játra pravidelně?

Zdroj: Kimshealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články