To, jak vypadají vaše oči, dokáže vypovědět mnohé o vašem zdraví. Poznejte příznaky různých nemocí včas

Žluté bělmo, pokleslá oční víčka a noční slepota jsou jedny z příznaků, které mohou vypovídat o tom, že je vaše zdraví v nepořádku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

To, co se děje uvnitř našeho těla, mohou v některých případech prozradit příznaky, které je možné na člověku rozpoznat na první pohled. A jak říká odbornice Whitney Seltmanjsou to právě naše oči, které svým vzhledem dokáží vypovědět mnohé o našem zdraví. Abyste proto předešli potenciálnímu nebezpečí, níže se můžete seznámit s tím, na jaká onemocnění nebo choroby může tato část vašeho obličeje upozorňovat. 

Žluté bělmo 

Pokud pozorujete na svých očích, že je jejich bělmo příliš žluté, s největší pravděpodobností máte co dělat se žloutenkou. Toto onemocnění však vypovídá o tom, že máte problémy s játry, která mohou být zanícená nebo poškozená. Nejčastější příčinou žloutenky je především špatná strava, přílišná konzumace alkoholu, rakovina nebo infekce. V každém případě je nutné okamžitě jednat, neboť jde o problém, který může vést až k transplantaci jater.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozmazané vidění

Pokud příliš často vidíte rozmazaně, může se jednat o jeden z častých příznaků cukrovku typu 2., která v některých případech vyvolává u pacientů diabetickou retinopatii. To znamená, že z vašich drobných cévek v očích uniká krev a další tekutiny, což se posléze odráží na vašem zraku. Ani v tomto případě byste však neměli čekat s léčbou, neboť včasná odborná pomoc může zachránit vaše centrální vidění. Většinou se tento problém léčí použitím laseru, který pomůže utěsnit místa úniku a zbavit pacienta přebytečných krevních cév. 

Vypoulené oči

Příliš vypoulené oči bývají většinou důsledkem Gravesovy choroby, která způsobuje, že vaše štítná žláza uvolňuje příliš mnoho hormonů. Tento problém může vést však také k dvojitému vidění, třesu rukou, zažívacím potížím, úbytku hmotnosti, a v některých případech dokonce k samotné ztrátě zraku. Bohužel jde však v tomto případě o problém, který nelze vyléčit, a proto se lékaři snaží alespoň pomocí léků a operací kontrolovat množství hormonů pacienta, které štítná žláza produkuje – to však vašim očím nemusí pomoci. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokleslá víčka

Pokleslá oční víčka mohou být příznakem myastenie gravis, problému, během kterého pacientův imunitní systém napadá a oslabuje jeho svaly, neboť je chybně považuje za nepřátelské buňky, které je nutné odstranit. Toto onemocnění lékaři většinou řeší předepsáním určitých léků nebo chirurgickým zákrokem, který může být v některých případech žádoucí. 

Zhoršené noční vidění 

Pokud máte se zrakem potíže během noci, je možné, že buď potřebujete brýle, nebo se potýkáte s šedým zákalem – přirozenou součást stárnutí, která může být v ojedinělých případech způsobená nedostatkem vitaminu A. Jedná se ovšem o příznak, který je běžný zejména u starších věkových kategorií a léčit jej lze například určitými doplňky stravy nebo dietou zahrnující potraviny s vysokým obsahem tohoto vitamínu, jako jsou například sladké brambory, hovězí játra, špenát, nebo mrkev.

Náhlá ztráta zraku 

Náhlá ztráta zraku, která se u pacienta objevuje opakovaně, může být známkou problému s průtokem krve do očí nebo mozku. Tento stav si žádá okamžitou lékařskou pomoc, neboť může jít o příznak vyvolaný sraženinami v tepnách, které mohou vyvolat mrtvici. 

Jak jste na tom se zrakem vy? 

Zdroj: Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články