Bolesti hlavy, krku, ale i střevní potíže: I takové jsou příznaky covidu-19

Covid-19 se ukázal jako velmi zákeřné onemocnění, na které každý reaguje odlišně. Liší se člověk od člověka jak příznaky, tak i vážností průběhu.

Koronaviry i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Covid-19 má širokou škálu příznaků. Nejznámější jsou horečka, kašel a ztráta čichu a chuti. Zatímco někdo onemocní jen mírně, někoho může postihnout velmi těžká forma této nemoci. Jak ale poznáte, že si mírným nebo středně závažným covidem procházíte? V tomto článku se zaměříme se na nejčastěji hlášené příznaky.

Typické příznaky covidu-19

K nejběžnějším příznakům mírného až středně těžkého covidu patří horečka, kašel a výrazná únava. Dále web Helathline uvádí dušnost, ztrátu čichu nebo chuti a bolesti celého těla jako při chřipce. Často se objevuje bolest v krku, rýma, ucpaný nos, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení a průjem.

imunita je důležitá

Vitamín D je důležitější, než si myslíte. Při správném dávkování vám zajistí podzim bez nachlazení, chřipky i covidu

U každého jinak

V jakém pořadí příznaky nastoupí, se liší člověk od člověka. Nejčastěji, podle vědeckých pozorování a studie ze srpna 2020, přichází napřed horečka, kašel a trávicí obtíže. Po vyléčení z covidu ještě nemusíte mít vyhráno. Jak jsme varovali na našem webu JakZdravě, u někoho se může vyvinout postcovidový syndrom.

Rozdělení závažnosti

Podle NIH a pokynů pro léčbu covidu-19 se definují tři typy závažnosti nemoci. Mírné onemocnění znamená, že máte některé z příznaků, ovšem bez dušnosti a potíží s dýcháním. Středně těžké onemocnění znamená, že je přítomné onemocnění dolních cest dýchacích, například zápal plic. Okysličení se ale drží nad 94 % a výš. Těžký covid-19 charakterizuje nižší hladina kyslíku v krvi než 94 %, dále je patrné rychlé dýchání a příznaky onemocnění plic.

Dezinfekce, rouška a rukavice na černém pozadí iZdroj fotografie: Pixabay
I když nemáte příznaky, ale víte, že jste se nakazili koronavirem, je nutné být ohleduplný k ostatním a nešířit infekci

Kdy k lékaři?

Většina lidí s mírným až středně závažným covidem se může celkem dobře uzdravit doma. Přesto je důležité sledovat příznaky, které se mohou začít zhoršovat. Pak je důležité včas vyhledat lékaře.

Bezpříznakový covid-19

Jestliže jste se nakazili koronavirem, ale nemáte žádné příznaky, říká se tomu asymptomatická infekce. Vzhledem k tomu, že lidé bez příznaků nejsou vždy testovaní, nejde stanovit četnost asymptomatických infekcí na základě dat. Odhaduje se, že 20 % lidí onemocní bezpříznakově. Pamatujte, že i když nemáte příznaky, stále můžete nakazit ostatní. Proto je namístě ohleduplnost vůči okolí. V rámci prevence i podpory uzdravení doporučujeme na JakZdravě posílit imunitu nejen proti covidu, ale i proti dalším zákeřným nemocem.

Jaké jsou vaše zkušenosti s příznaky covid-19?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články