Místo vyčerpávající diety opakujte 5 klidových cviků. Nejenže budou mizet kilogramy – také se skvěle zrelaxujete

Ke ztrátě kilogramů je třeba upravit jídelníček a zařadit do denního režimu pohybovou aktivitu. Zde může být velmi nápomocná i jóga a některé cviky, které z ní vycházejí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hubnutí je řehole. Nejde samo a je třeba velké odhodlání vytrvat. Někdy jdou kilogramy dolů samy, jindy to trvá nějakou dobu. Motivací pro hubnoucího může být hezčí postava, kterou zbavením se přebytečných kilogramů získá, nebo pocit, že dělá něco pro své zdraví. Lékař Lawrence J. Cheskin, MD se specializuje na obezitu a řízení hmotnosti. Ví tedy moc dobře, jak někdy těžké hubnutí je.

Proč je nadváha nebo obezita nezdravá

O obezitě hovoříme, je-li BMI vyšší než 30. Orientačním ukazatelem nadváhy je také obvod pasu. Neměl by být vyšší než 88 cm u žen a 102 cm u mužů. Nadváhou v České republice trpí téměř každý druhý člověk a obezitou pak každý čtvrtý. Obezita vede k poškození zdraví a zvýšení rizika vzniku vážných nemocí. Mezi ně patří zejména cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, kardiovaskulární onemocnění, mrtvice či infarkt.

Jak pomáhá pohybová aktivita

Při hubnutí je třeba se začít více hýbat a snížit příjem kalorií. Ideální pohybem je rychlejší chůze, případně běh, plavání, jízda na kole. Lze také chodit cvičit do posilovny nebo se pustit do cvičení jógy. Každý pohyb se počítá. Zde přinášíme několik cviků, které s hubnutím pomohou.

1) Stoj na jedné noze

Postavte se pohodlně a vzpřímeně, nohy dejte na šířku ramen, stáhněte břicho, narovnejte záda. Pak ohněte levou nohu a položte ji na stehno. Snažte se koleno držet co nejdále na straně. Zvedněte ruce, spojte je dlaněmi na úrovni prsou. V poloze vytrvejte asi 30 sekund a pak vyměňte nohy.

2) Úkrok dopředu

Postavte se rovně a udělejte levou nohou velký úkrok dopředu. Ruce zvedněte nad hlavu a spojte je dlaněmi. Vydržte tak 30 sekund, poté zopakujte cvičení s pravou nohou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Cviky z jógy pomáhají zbavit tělo přebytečných kilogramů

3) Vzpor na rukách I.

Sedněte si na podlahu, nohy natáhněte před sebe. Opřete se o dlaně a zvedněte pánev co nejvíce do výšky. Cvičte takto s přestávkami aspoň 3 minuty.

4) Vzpor na rukách II.

Sedněte si na podlahu a pokrčte kolena. Opřete se dlaněmi o podlahu a zvedněte pánev tak, aby tělo bylo rovnoběžně s podlahou. Cvik opakujte aspoň 15krát.

5) Turecký sed

Nyní se posaďte na podložku do tureckého sedu. Položte dlaně na břicho, záda držte vzpřímená. Vydechněte a vtáhněte co nejvíce břicho. Pak se nadechujte nosem a silně vdechujte do břicha. Účelem cvičení není zatajování dechu, ale pravidelné dýchání do břicha. Cvik opakujte 11krát.

Jaké je vaše nejoblíbenější cvičení pro hubnutí?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články