Jednoduché činnosti pomáhají v léčbě revmatoidní artritidy. Rozhýbou ztuhlé klouby a přispívají k lepší fyzické kondici

Revmatoidní artritida je nepříjemným onemocněním, které dokáže hodně potrápit bolestmi. Proti nim pomůže i každodenní cvičení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po ránu ztuhlé svaly je třeba při revmatoidní artritidě rozhýbat. Je to nezbytná podmínka k tomu, aby člověk pak mohl normálně fungovat. Americký lékař Maxmilian Konig, MD doporučuje různé typy protahování, cyklistiku, chůzi, jógu nebo tai-chi, které by mohly být nápomocny léčbě tohoto nepříjemného onemocnění.

Typickým znakem je ztuhlost kloubů

Revmatoidní artritida je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které postihuje zejména chrupavky a kosti kloubů. Napadnout ale může i srdce, oči nebo plíce a vést k nemoci kardiovaskulárního nebo respiračního systému. Nemoc je spojena s chronickou bolestí a ztuhlostí svalů, a to zejména hned po probuzení. Nefarmakologická léčba je založena na pravidelném cvičení, jež posiluje svaly a napomáhá zachovat maximum pohybu a funkčnost kloubů.

Obyčejná chůze

I chůze může napomoci léčbě revmatoidní artritidy. Její výhodou je hlavně to, že se jí může věnovat prakticky každý. Chůze je nejpřirozenějším typem pohybu. Zvyšuje tepovou frekvenci, pomáhá uvolňovat klouby, a tím i snížit míru bolesti. Už jen půl hodina chůze každý den vede ke zlepšení nálady, která má na léčbu revmatoidní artritidy také velký vliv. Při problémech s rovnováhou lze při chůzi využít trekové hole, díky nimž bude člověk při pohybu jistější.

iZdroj fotografie: Unsplash
Chůze je nejpřirozenějším pohybem.

Jóga

Jóga je typem cvičení, kde se kombinují jednotlivé pozice s dýcháním. Pravidelným cvičením dochází k uvolnění kloubů. Relaxační jógové dýchání přispívá k odpočinku a pozitivní náladě. Jednotlivé cviky si pacient s revmatoidní artritidou může vybrat podle své fyzické zdatnosti. Výhodou jógy je i to, že ji lze cvičit doma.

iZdroj fotografie: Unsplash
Jóga pomáhá uvolňovat klouby.

Jízda na kole

Cyklistika je oblíbeným sportem pro posílení srdce, svalů a kloubů. A je vhodná také pro osoby, které trpí revmatoidní artritidou. Ty jsou totiž více náchylné na vznik kardiovaskulárních onemocnění. Jízda na kole pomáhá snižovat pravděpodobnost vzniku těchto nemocí a udržuje srdce i celý organismus v dobré kondici. Na kole je možné jezdit v přírodě nebo si domů pořídit stacionární kolo jako posilovací stroj.

iZdroj fotografie: Unsplash
Jízda na kole je pro klouby velmi prospěšná.

Cvičení v teplé vodě

Na revmatoidní artritidu je výborná i vodoléčba, tedy cvičení v teplé vodě. Hydroterapie je obvykle součástí lázeňské léčby, během níž se provádí pomalé procvičování nemocných kloubů. Velmi prospěšné jsou koupele v teplé vodě s příměsí solí (například z Mrtvého moře) nebo slatinné rašeliny. Lze je praktikovat i v domácích podmínkách.

Který druh cvičení vám nejvíce pomáhá na bolavé klouby?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články