Malé hrbolky na uších indikující vzácný syndrom, či genetickou poruchu. Jak rizikové faktory zkontrolovat?

Na ušním lalůčku a kolem něj se běžně vyskytují hrbolky nazývané cysty. Vzhledově jsou tyto cysty velice podobné pupínkům, jsou však jiné.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Některé cysty nevyžadují žádnou léčbu. Pokud však cysta způsobuje jakoukoliv bolest nebo do určité doby nezmizí, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Cysty ušního lalůčku jsou vakovité boule tvořené odumřelými kožními buňkami. Vypadají jako malé hladké hrbolky pod kůží a jejich barva se mírně liší od pigmentace vaší pokožky. Obvykle nejsou větší než velikost hrášku.

Cysty jsou většinou benigní

Tyto cysty na uších jsou většinou benigní a neměly by způsobovat žádné problémy. Většinou jde jen o kosmetický problém. Někdy se můžete cítit nepříjemně také v případě, že se o tyto cysty opírají sluchátka. Mezi místa, kde najdete tyto cysty patří pokožka na vaší hlavě, mohou se objevit uvnitř ucha, z uchem nebo ve vašem zvukovodu. V případě poškození cysty může dojít k úniku tekutiny, které se říká keratin. Má podobnou strukturu jako zubní pasta.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Těmto cystám na uších se říká epidermoidní cysty. K tomu dochází, když se buňky epidermis, které měly být odstraněné, dostanou hlouběji do pokožky a pak se množí. Tyto buňky pak tvoří stěny cysty a vylučují keratin, který cystu vyplňuje. Mohou je způsobit poškozené vlasové folikuly nebo také mazové žlázy. Cysty se také často vyskytují v rodinách a tvořit se mohou zcela bezdůvodně. Vyskytují se v určitém okamžiku a obecně nejsou důvodem k obavám.

Existují rizikové faktory cyst

Existují faktory, které vás mohou vystavit vyššímu riziku vzniku cysty. Ty zahrnují vzácný syndrom nebo genetickou poruchu. Cysty se mohou tvořit také v post pubertálním věku. U dětí a kojenců se vyvíjejí jen zřídka. Máte v anamnéze nebo máte aktuálně problémy s akné. Vaše pokožka je náchylnější k tvorbě hrudek tekutiny. Rizikovým faktorem je také poranění kůže, které způsobují že buňky reagují abnormálním způsobem a zaboří se hlouběji do kůže, což způsobí vytvoření bulky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud cítíte hrbol kolem ušního lalůčku nebo pokožky hlavy, jedná se s největší pravděpodobností o nezhoubnou cystu a bez léčby zmizí. Někdy se cysta zvětší, ale i tak by měla zmizet bez léčby. Měli byste navštívit lékaře, pokud se cysta zvětší, způsobuje bolest nebo ovlivňuje váš sluch. Měli byste sledovat také jeho barvu. Pokud se začne měnit, může být infikovaný. Měli byste hledat pomoc lékaře, aby jej odstranil jednoduchým řezem.

Měli jste někdy ušní cysty?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články