Dna a jak proti ní bojovat: Dobrým pomocníkem je hořčík, jablečný ocet nebo kopřivový čaj

Dna je bolestivý a nepříjemný stav, který lze zvládat pomocí přírodních prostředků, jako je hořčík, jablečný ocet a kopřivový čaj. Snižují hladinu kyseliny močové a zmírňují zánět.

i Zdroj fotografie: Parkov-enwiki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dna je bolestivá forma artritidy způsobená nadměrným hromaděním kyseliny močové v krvi, která následně tvoří krystaly v kloubech. Tento stav může způsobit náhlé a velmi silné záchvaty bolesti, zarudnutí a otoky. Naštěstí existují přírodní prostředky, které mohou pomoci zmírnit příznaky dny a snížit frekvenci těchto záchvatů. Patří mezi ně hořčík, jablečný ocet a kopřivový čaj.

Příčiny dny

Lékařka Alana Biggers, M.D. vysvětluje, že dna vzniká v důsledku nadměrné produkce nebo nedostatečného vylučování kyseliny močové z těla. Kyselina močová je vedlejší produkt metabolismu purinů, které se nacházejí v mnoha potravinách, jako je červené maso, mořské plody a alkoholické nápoje. Pokud hladina kyseliny močové v krvi překročí jistou mez, začnou se tvořit ostré krystaly, které se usazují v kloubech a způsobují zánět.

Příznaky dny

Jak jsme na JakZdravě již popisovali, příznaky dny obvykle zahrnují problémy s pohybem a bolest kloubů. Odborníci z MedicalNewsToday upřesňují, že při dně se nejčastěji objevují:

dna iZdroj fotografie: Pixabay
Dna nejčastěji postihuje kloub na noze
  • Náhlé, intenzivní bolesti kloubů (obvykle palce u nohy, ale mohou být postiženy i jiné klouby).
  • Otok a zarudnutí postiženého kloubu.
  • Pocit tepla v postiženém kloubu.
  • Omezená pohyblivost kloubu.

Přírodní léčba dny

Při léčbě dny vám může pomoci hořčík, který hladinu kyseliny močové v krvi snižuje a tím pomáhá předcházet tvorbě krystalů v kloubech. Má také protizánětlivé vlastnosti, které mohou zmírnit zánět a bolest. Jak jsme na JakZdravě již zmiňovali, pomoci může i jablečný ocet, který zlepšuje trávení a podporuje detoxikaci těla. Obsahuje kyselinu octovou, která také snižuje hladinu kyseliny močové a zmírňuje zánět.

Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda

Smíchejte jednu až dvě polévkové lžíce jablečného octa ve sklenici vody a pijte tuto směs jednou až dvakrát denně. Pro lepší chuť můžete přidat med. Skvělý je i kopřivový čaj, který má silné protizánětlivé a diuretické vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit bolest a otok spojený se dnou. Kopřivový čaj připravíte tak, že zalijete jednu až dvě lžičky sušených kopřivových listů horkou vodou a necháte 10–15 minut louhovat. Pijte tento čaj dvakrát až třikrát denně.

Co se proti dně osvědčilo vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články