Problém s pohybem, bolest kloubů a nemožnost se ohnout: I tak se projevuje dna

Pokud na sobě pozorujete některé z příznaků dny, co nejdříve se poraďte s lékařem. Předepsané léky a úprava jídelníčku vám uleví.

bolest kloubu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dna, známá také jako zánětlivá artritida či pakostnice, je typ artritidy způsobený nadměrným hromaděním kyseliny močové v těle. Lékař Graham Rogers, M.D. vysvětluje, že tato kyselina se ukládá v kloubech a může způsobit zánět, bolest a další problémy. Mezi typické příznaky dny patří problémy s pohybem spojené s velkými bolestmi kloubů.

Příznaky dny nemůžete přehlédnout

Jak jsme již na JakZdravě popisovali, příznaky dny jsou velmi bolestivé. Akutní zánět způsobí otok kloubu, který je pak velmi bolestivý, teplý a citlivý na dotek. Typickými příznaky dny tedy jsou:

  • Bolest kloubů: Jedním z nejvýraznějších příznaků dny je intenzivní bolest v postižených kloubech. Tato bolest se může objevit velmi náhle a být skutečně velmi silná. Často se objevuje zejména v kloubech nohou.
  • Zánět a otoky kloubů: Dna způsobuje zánět v postižených kloubech, což logicky vede k otokům a zarudnutí. Klouby mohou být horké na dotek a citlivé na tlak, někdy se postiženého místa není možné ani dotknout.
  • Problémy s pohybem: Vzhledem k bolesti a otokům kloubů mohou mít lidé s dnou velké potíže s pohybem, obzvláště chůzí.
  • Nemožnost se ohnout: Výrazná bolest a omezení pohybu mohou vést k nemožnosti postižené klouby ohnout, což může ovlivnit každodenní aktivity, jako je oblékání, chůze či ohýbání.
  • Ztuhlost kloubů: Lidé s dnou mohou mít potíže s ranní ztuhlostí kloubů, která může trvat i několik hodin nebo dokonce celý den.
příznaky dny iZdroj fotografie: Pixabay
Příznaky dny se nadají přehlédnout

Ulevit vám mohou léky i změna stravy

Při výskytu výše zmíněných příznaků rozhodně kontaktujte lékaře, ignorování symptomů situaci jen zhorší a může vést k dalším komplikacím. Léčba pak zahrnuje kombinaci léků, změn životního stylu a dietních úprav. Léky, jako jsou například nesteroidní protizánětlivé léky, kortikosteroidy nebo léky snižující hladinu kyseliny močové, mohou pomoci zmírnit bolest a zánět. 

Analýza edému nohou: Co způsobuje otoky chodidel, kotníků a nohou u žen a jak se jich co nejrychleji zbavit

Důležité je také dodržovat zdravou stravu, omezit příjem potravin bohatých na puriny (ty totiž zvyšují hladinu kyseliny močové) a udržovat zdravou váhu. Můžete vyzkoušet i některé z babských rad na zmírnění příznaků dny, které jsme s vámi již na JakZdravě sdíleli.

Jak se dna projevila u vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články